Beşikdüzü Belediyesi İletişim Bilgileri
Facebook Twitter Google + Youtube Vimeo Pinterest

DEV YATIRIM ALKIŞLARLA GEÇTİ / 18.02.2017

Bu içerik 18 Şubat 2017 tarihinde Beşikdüzü Belediyesi Basın Merkezi tarafından eklenmiştir.

 

 

Beşikdüzü’ne kazandırılması planlanan otel, AVM ve rezidanstan oluşan dev yatırım Meclis’ten geçti

100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM ALKIŞLARLA GEÇTİ

500 kişi iş sahibi olacak

Yıkılan Best Otel’in yerine 100 milyon dolar değerinde 600 odalı otel, AVM ve rezidans yapılacak. 16 dönüm alan üzerine 25 katlı olarak planlanan ve bir Arap yatırımcı tarafından kazandırılması düşünülen proje Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi. Başkan Orhan Bıçakçıoğlu teşekkür etti. Meclis üyeleri de konuşmalarıyla Bıçakçıoğlu’nu alkışladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, “Bir turizm tesisi olduğu ve bölgeye hitap edeceği için güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantılarının son birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu, Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen maddeler görüşüldü. Meclise gelen maddeler arasında Beşikdüzü’nde yabancı yatırımcı tarafından yapılması düşünülen ve bölgenin en büyük yatırımları arasında yer alacak otel, rezidans ve AVM projesi görüşüldü. Beşikdüzü Belediyesi yabancı yatırımcıya inşaat için 35 kat sözü verirken Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu projeyi 25 kat olarak revize etti. Konu komisyonda görüşülerek uygun görüldü.

DİKEY YAPMADAN YANA DEĞİLİM
Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi ben de dikey yapılaşmadan yana değilim, yatay yapılaşmadan yanayım. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Turistik yatırımlar, sınai yatırımlar ayrı bir gözle değerlendirilmeli’ diyor. Burada ki hadise bir turizm tesisi… Devamlı yaşanan bir yerden çok devir daim eden yerli yabancı turistin gelip kaldığı yer olması münasebetiyle az önce söylediğim sosyal, kültürel yapının dışında düşünülen yerdir. Toplamda 100 bin metre karelik alanın içinde çok çok kaba sivri görünmesin diye 35 katı 25’e indirirken kademeli şekilde yerleştireceğimiz yer olacak.
Bu tasarım o etrafında ki boş kalacak alan münasebetiyle hepimizin katıldığı, Cumhurbaşkanımızın söylemleri ve tecrübeleriyle tezat teşkil etmiyor” dedi.

AKYAZI’DAKİ STATLA AYNI MALİYETTE
Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, projenin 16 dönümlük bir alan üzerinde gerçekleştirileceğini belirterek, “Lokasyon olarak Beşikdüzü’nün önünde etrafı ile birlikte 100 dönüm bir alan burası. Turizm alanı olarak planladığımız bir yer. Bu inşaatın yapılacağı alan ise 16 dönümün biraz üzerinde. Yurt dışı yatırımcı ile görüştüğümüz neticesinde inşallah şartlı şekilde araziyi kendisine emlak değerinden devrettik. Belli bir miktar zaman verildi kendisine. Aldığımız bir miktar para var. Bu yatırım gerçekleşmezse araziyi kendisinden alacağız. İddia ediyorum gerçekleştiği takdirde Trabzon’a yapılmış en büyük turizm yatırımı olacak. Yaklaşık maliyeti 100 milyon dolar civarında. Akyazı’da ki statla neredeyse aynı maliyettedir” dedi.

35 KATLIYDI, 25 KATA DÜŞÜRÜLDÜ
Bıçakçıoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti: “600 odalı otel ve alış veriş merkezi var. Ben biraz yüksek kat vermiştim, Gümrükçüoğlu bu kadar demek veriyor nasıl geçiyor diyecekler. 35 kat teklif ettik. Burada ki komisyonumuz 25 kata indirdi. Mimariyi yatay yaptık. Lokasyonu önemli. Lokasyon açısından diğer ilçelerde de bu tarz yatırım varsa, sizin sözünüzü burada tekrarlayabilirim. O lokasyonlara bu tip yükseklik verilebilir.”

BU YATIRIMLA 500 KİŞİ İŞ BULACAK
“Bu proje için yatırımcı ararken, yerlinin de yersine, bu yatırımı yapacak kişilere gittik. Hiç biri ilgi duymadı. ‘Bu kadar paraya Akdeniz’de, Ege’de yaparım’ dedi. Bu tip yatırımcıları desteklememiz lazım. Bu istihdam yaratır. 500 kişi iş bulacak. İnanın bu bölgede bir farkındalık yaratacaksa Trabzon, bu körfez turizmini çok iyi değerlendirmesi lazım. Bunu ıskalamamız lazım. Onun için evet dediğiniz için, daima evet diyorum. Teşekkür ediyorum.”

CUMHURBAŞKANININ ANLATIMIYLA TEZAT DEĞİL
Ortahisar Belediye Meclisi Üyesi Faruk Kanca ise, “Burada çok önemli ve ciddi proje var karşımızda. Bana göre meclisimize gelen en önemli projelerden birisi. Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ali bey, Cumhurbaşkanımızın söylediği yatay yapılaşmadan yana tavrını hatırlattı. Bana göre tezat değil çünkü Cumhurbaşkanımız konut alanlarından bahsetti. Dünya ülkeleri, cazibe merkezi olabilmek için büyük yatırımlar yapıyorlar. Dubai, Hong Kong, Tayvan gibi ülkeler bunu yapıyor. Dikkatleri toplamak için bazı projeler yapmışlar. Bunu biz de yapmalıyız. Artık ülkeler arasında olduğu gibi şehirlerarasında da bir yarış var. Trabzon zenginleşirse en büyük sorunumuz işsizlik de ortadan kalkar.” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ:

 

 

HABER BASINDA GENİŞ YER ALDI

 

 

Bu içeriği paylaşabilirsiniz

Yorum Yapmak İster Misiniz?


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/bduzubeltr/domains/besikduzu.bel.tr/public_html/wp-content/themes/belediye/comments.php on line 60