Beşikdüzü Belediyesi İletişim Bilgileri
Facebook Twitter Google + Youtube Vimeo Pinterest

ÇEŞMEÖNÜ VE ADACIK MAHALLESİ1/1000 ÖLÇEKLİ REVİZYON UYGULAMA İMAR PLANI ASKI İLANI

Bu içerik 3 Şubat 2021 tarihinde Beşikdüzü Belediyesi Basın Merkezi tarafından eklenmiştir.

Beşikdüzü ilçesi Çeşmeönü ve Adacık Mahalleleri 1.Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı, Plan Hükümleri ve Plan Açıklama Raporu, Beşikdüzü Belediye Meclisinin 06.11.2020 tarih ve 30 sayılı kararıyla uygun görülmüş olup, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.01.2021 tarih ve 28 sayılı kararıyla onaylanmış olup 03.02.2021-04.03.2021 tarihleri arasında askıya çıkarılmıştır.
BEŞİKDÜZÜ (TRABZON) BELEDİYESİ,  ADACIK VE ÇEŞMEÖNÜ  MAHALLESİNE AİT 1/1000 ÖLÇEKLİ REVİZYON+İLAVE UYGULAMA İMAR PLANI NOTLARI

İÇİNDEKİLER

1.      İMAR UYGULAMALARI İLE İLGİLİ GENEL HÜKÜMLER. 4

2.      YAPILAŞMA İLE İLGİLİ GENEL HÜKÜMLER. 5

2.1.       BİNALARA KOT VERİLMESİ 5

2.1.1          ADA BAZINDAKİ YAPILANMALARDA BİNALARA KOT VERİLMESİ; 6

2.1.2. PARSEL BAZINDAKİ YAPILANMALARA BİNALARA KOT VERİLMESİ; 6

2.1.3. YAPI NİZAMI BİTİŞİK OLAN YAPILANMALARDA BİNALARA KOT VERİLMESİ 7

2.1.4. KÖŞE BAŞI PARSELLERDE BİNALARA KOT VERİLMESİ 7

2.2.       YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ VE ÇEKMELER. 7

2.3.       ÇIKMALAR. 8

2.4.       ÇATILAR. 8

2.5.       KAT YÜKSEKLİKLERİ 9

3.      EN AZ PARSEL BÜYÜKLÜĞÜ.. 9

4.DİĞER GENEL HÜKÜMLER. 12

1.      MESKUN KONUT ALANLARI 15

2.      GELİŞME KONUT ALANLARI 17

3.      KENTSEL ÇALIŞMA ALANLARI 18

5.1.       TİCARET ALANLARI 18

5.2.       TİCARET – KONUT (TİCK) ALANLARI 19

5.3.       BELEDİYE HİZMET ALANLARI 20

5.4.       RESMİ KURUM ALANI 20

5.5.       AKARYAKIT VE SERVİS İSTASYONLARI 21

5.6.       KÜÇÜK SANAYİ ALANI 21

5.7.       PAZAR ALANI 22

6.      TURİZM ALANLARI 22

6.1.       OTEL ALANI 22

6.2.       GÜNÜBİRLİK TESİS ALANLARI 22

7.      SOSYAL ALTYAPI ALANLARI 22

7.1.       EĞİTİM TESİSİ ALANLARI 22

7.2.       SAĞLIK TESİSİ ALANLARI 23

7.3.       SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİS ALANLARI 23

7.3.1.         SOSYAL TESİS ALANI 23

7.3.2.         KÜLTÜREL TESİS ALANI 24

7.3.3.         AÇIK  SPOR TESİSİ ALANLARI 24

7.4.       İBADET ALANLARI 25

8.      AÇIK VE YEŞİL ALANLAR. 25

8.1.       PARK ALANLARI VE ÇOCUK BAHÇELERİ 25

8.2.       PİKNİK VE EĞLENCE (REKREASYON) ALANLARI 26

8.3.       AĞAÇLANDIRILACAK ALANLAR. 26

9.      BUGÜNKÜ KULLANIMI DEVAM ETTİRİLEREK KORUNACAK ALANLAR. 27

9.1.       DOĞAL KARAKTERİ KORUNACAK ALANLAR. 27

10.         TEKNİK ALTYAPI ALANLARI 28

10.1.          ULAŞIM VE OTOPARKLAR. 28

10.1.1.      KARAYOLU KENARINDA YAPILACAK TESİSLER. 28

10.1.2.      OTOPARK ALANLARI 28

10.2.          ENERJİ ÜRETİM, DAĞITIM VE DEPOLAMA ALANLARI 28

 1. KAPSAM

BU PLAN HÜKÜMLERİ BEŞİKDÜZÜ MERKEZ 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI SINIRLARI BÜTÜNÜNÜ KAPSAR.

 • DAYANAK

BU PLAN VE HÜKÜMLERİ; 3194 SAYILI İMAR KANUNU, 5393 SAYILI BELEDİYE KANUNU, PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ VE MEKÂNSAL PLANLAR YAPIM YÖNETMELİĞİ VE BEŞİKDÜZÜ 1/5000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI ESASLARI DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANMIŞTIR.BU PLAN HÜKÜMLERİNİN AMACI; İNSAN, TOPLUM, ÇEVRE MÜNASEBETLERİNDE KİŞİ VE AİLE MUTLULUĞU İLE TOPLUM HAYATINI YAKINDAN ETKİLEYEN FİZİKSEL ÇEVREYİ SAĞLIKLI BİR YAPIYA KAVUŞTURMAK, YATIRIMLARIN YER SEÇİMLERİNİ VE GELİŞME EĞİLİMLERİNİ YÖNLENDİRMEK VE TOPRAĞIN KORUNMA, KULLANMA DENGESİNİ EN RASYONEL BİÇİMDE BELİRLEMEK ÜZERE HAZIRLANMIŞ OLAN ÜST ÖLÇEKLİ PLANLAR İLE UYUMLU; YAPILAŞMAYA İLİŞKİN YAPI ADALARI, KULLANIMLARI, YAPI NİZAMI, BİNA YÜKSEKLİĞİ, TABAN ALANI KATSAYISI, KAT ALANI KAT SAYISI VEYA EMSAL, YAPI YAKLAŞMA MESAFESİ, ÖN CEPHE HATTI, İFRAZ HATTI,  TAŞIT, YAYA VE BİSİKLET YOLLARI, ULAŞIM İLİŞKİLERİ, PARKLARI, MEYDANLARI, KENTSEL, SOSYAL VE TEKNİK ALTYAPI ALANLARI, PARSEL BÜYÜKLÜKLERİ, PARSEL CEPHESİ VE DERİNLİĞİ, ARKA CEPHE HATTI, YOL KOTU VE BU KOTUN ALTINDAKİ KAT ADEDİ GİBİ YAPILAŞMA VE UYGULAMAYA İLİŞKİN KARARLARI VE DİĞER BİLGİLERİ 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI İLE GÖSTERMEK VE BU PLAN İLE ÖNGÖRÜLEN YAPILAŞMANIN HANGİ ESASLAR DAHİLİNDE YAPILACAĞINI BELİRLEMEKTİR.

 • GENEL HÜKÜMLER

1.      İMAR UYGULAMALARI İLE İLGİLİ GENEL HÜKÜMLER

 1. UYGULAMA İMAR PLANLARINDA GELİŞME ALANLARINDAKİ KADASTRAL PARSELLERDE; 3194 SAYILI İMAR KANUNUN 18.MADDESİ KAPSAMINDA UYGULAMA YAPILMADAN İNŞAAT RUHSATI VERİLEMEZ. KADASTRAL YOLA CEPHESİ OLAN VE MÜLKİYETİ KAMU KURUMUNA AİT RESMİ KURUM İLE SOSYAL TEKNİK ALTYAPI ALANLARINA İLİŞKİN OLARAK BU HÜKÜM UYGULANMAZ.
 1. TABAN ALANI VE EMSAL HESABI, NET İMAR PARSELİ ALANI ÜZERİNDEN YAPILIR. İMAR KANUNUNUN 18. MADDE UYGULAMASI YAPILMIŞ ALANLARDA, İLGİLİ BELEDİYESİNCE HAZIRLANAN İMAR PARSELLERİNİN DEĞİŞİKLİĞE KONU OLUP YENİDEN KAMUYA TERKİ GEREKEN ALAN İÇERMESİ VE BU ALANLARIN KAMUYA BEDELSİZ TERKLERİNİN RIZAEN YAPILMASI VEYA BAĞIŞ EDİLMESİ HALİNDE İNŞAAT EMSALİNİ 18. MADDE UYGULAMASI SONUCU OLUŞMUŞ PARSEL ÜZERİNDEN VERMEYE İLGİLİ BELEDİYESİ YETKİLİDİR.
  1. BELEDİYESİNCE 3194/18.MADDE UYGULAMASI YAPILACAK BÖLGELERDE DOĞAL KARAKTERİ KORUNACAK ALANLAR VE MESKUN ALANLAR HARİÇ DÜZENLEME ORTAKLIK PAYINA GİRMEYEN YAPI YAPILABİLECEK ALANLARDA İMAR ADASININ BÜYÜK BİR KISMI YAPILAŞMIŞ OLSA DAHİ, ÖNCELİKLE 3194/18. MADDEUYGULAMASI YAPILMASI ZORUNLU OLUP ZEMİNDEKİ FİİLİ DURUMDAN DOLAYI İMAR KANUNUNUN 18 İNCİ MADDESİNİN UYGULANMASININ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN OLMADIĞI DURUMLARDA PARSELASYON PLANI YAPILAMAMASININ GEREKÇELERİNİ AÇIKLAYAN AYRINTILI BİR TEKNİK RAPOR HAZIRLANMASI VE BU DURUMUN BELEDİYE ENCÜMEN KARARINDA BELİRTİLMESİ ZORUNLUDUR. AKSİ HALDE BÜTÜN İMAR ADALARI 3194/18. MADDE UYGULAMASI KAPSAMINA ALINACAKTIR.
  1. KADASTRAL İSTİKAMETE GÖRE YAPILAŞMIŞ MEVCUT YAPILAŞMALARDA, KADASTRAL ÇİZGİLER VE İMAR PLANI HATLARI ARASINDA UYUŞMAZLIĞIN OLDUĞU ALANLARDA, YOL İSTİKAMETİNİ VE YOL GENİŞLİĞİNİ DARALTMAMAK KOŞULU İLE 3 METREYE KADAR GENİŞLETMEYE İLÇE BELEDİYESİ YETKİLİDİR.
  1. PARSELLERİN İFRAZ HATTI, AYNI ADA İÇERİSİNDE İŞLEM GÖRMÜŞ KOMŞU PARSELLER BAZ ALINARAK TESPİT EDİLECEK, AYNI ADA İÇERİSİNDE İŞLEM GÖRMÜŞ PARSEL YOK İSE ADANIN ORTA NOKTASI OLARAK BELİRLENECEKTİR.
  1. MALİKLERİNİN TALEBİ ÜZERİNE MEVCUT BİTİŞİK PARSELLERDE, UYGULAMAYI KOLAYLAŞTIRMAK VE BİRBİRLERİ İLE OLAN SINIRLARININ DÜZELTİLMESİNE YÖNELİK İFRAZ VE TEVHİT İŞLEMLERİNDE, PARSEL SAYISI DEĞİŞTİRİLMEMEK KAYDIYLA, BU PLAN HÜKÜMLERİNDE BAHSEDİLEN ASGARİ İFRAZ ŞARTLARI ARANMAZ.
  1. BU PLAN NOTLARININ BELİRLİ HÜKÜMLERİNDE DEĞERLENDİRME YAPIP TEKNİK RAPOR DÜZENLENMESİ İÇİN “TEKNİK KOMİSYON” KURULUR. BU KOMİSYON İDARENİN BELİRLEYECEĞİ EN AZ 1 (BİR) HARİTA MÜHENDİSİ, 1 (BİR)  MİMAR, 1 (BİR)  ŞEHİR PLANCISI,  İLE İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ VE GEREKLİ GÖRÜLECEK DİĞER TEKNİK PERSONELLER OLMAK ÜZERE EN AZ 5 (BEŞ)  KİŞİ İLE OLUŞTURULUR.
  1. AYRICA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SORUMLULUK ALANINDA OLAN YOLLARDAN CEHPE ALAN PARSELLERLE,  YAPILACAK OLAN ÇALIŞMALARDA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNCE GÖREVLENDİRİLECEK KONUSUNDA UZMAN 1 (BİR)  TEKNİK ELEMAN  TEMSİLCİ OLARAK İSTENİLİR.

2.      YAPILAŞMA İLE İLGİLİ GENEL HÜKÜMLER

2.1.BİNALARA KOT VERİLMESİ

 • KOT ALINAN NOKTA TOPOĞRAFİK YAPI,  KENT VE SOKAK SİLUETİ, YAPILAŞMA UYUMU DEĞERLENDİRİLEREK BELİRLENECEKTİR, KENT VE SOKAK SİLÜETİNİN KORUNMASI VE BİNALARIN BİRBİRLERİ İLE UYUMU ESAS ALINACAKTIR. BİNALARA KOT TABİ ZEMİNDEN VEYA YOLDAN VERİLİR.
  • TABİ ZEMİNDEN KOTLANDIRMA;  HİÇBİR ŞEKİLDE KOTTAN KAT KAZANMAK AMACIYLA UYGULANAMAZ. BU ALANLARDA ZEMİN KATIN GÖMÜLMEMESİ ESASTIR.  KAT KAZANMAK AMACIYLA DOĞAL ZEMİNİ BOZMAYA YÖNELİK TESVİYEYE İZİN VERİLMEZ.
  • TOPOĞRAFİK YAPIDAN DOLAYI KAZANILABİLECEK OLAN 1. BODRUM KAT DIŞINDAKİ BODRUM KATLAR EMSALE DAHİLDİR. EĞİMDEN KAZANILAN BODRUM KAT SAYISI İMAR PLANINDA BELİRTİLEN KAT ADEDİNİN ½ ‘SİNİ GEÇEMEZ. ANCAK HER DURUMDA AÇIĞA ÇIKAN (GÖRÜNEN)ÜÇTEN FAZLA BODRUM KAT YAPILAMAZ.YARIM KATLAR ÜST SAYIYA TAMAMLANIR.MESKUN ALANLARDA KOTLANDIRMA; MEVCUT YAPILAŞMALAR DEĞERLENDİRİLEREK TEKNİK KOMİSYON TARAFINDAN DÜZENLENECEK RAPOR DİKKATE ALINARAK  BELEDİYE ENCÜMENİNCE BELİRLENİR. PLAN ÜZERİNDE BELİRLENEN YAPILAŞMA HÜKMÜ UYGULANMAYIP SADECE 1. BODRUM KATIN EMSAL HARİCİ TUTULMASINA YÖNELİK TADİLAT TALEPLERİNDE RUHSAT ALDIĞI YAPILAŞMA KOŞULUNUN BU PLAN İLE GETİRİLEN YAPILAŞMA KOŞULUNUN ÜZERİNDE OLMASI DURUMUNDA 1. BODRUM KAT EMSAL HARİCİ DEĞERLENDİRİLEREK TADİLAT YAPILMAZ.
  • 5 METREYE KADAR OLAN ÖN BAHÇE MESAFELERİ (5.METRE DAHİL) BODRUM KATLARDA (OTOPARK RAMPASI HARİÇ) OTOPARK AMAÇLI OLSA DAHİ AÇILAMAZ.
  • YOLDAN KOTLANDIRILAN PARSELLERDE, ZEMİN KATIN GÖMÜLMEMESİ ESASTIR.
  • MESKUN KONUT ALANLARINDA MEVCUT TEŞEKKÜLE UYUM SAĞLAMAK VE SOKAK SİLUETİNİNİ KORUMAK AMACIYLA DOĞAL ZEMİNİN TESVİYE EDİLMESİNDE İLÇE BELEDİYESİ YETKLİDİR.
  • MESKUN KONUT ALANLARINDA RUHSATLI YAPI BULUNAN PARSELLERDE MEVCUT BİNA YIKILIP YENİDEN YAPILDIĞINDA VE BU ALANLARDA BULUNAN BOŞ PARSELDE YAPI YAPILMASI DURUMUNDA, KOTLANDIRMA MEVCUT TEŞEKKÜLE GÖRE VERİLİR.
  • TOPOĞRAFİK DURUMDAN DOLAYI, AÇIĞA ÇIKAN BODRUM KAT TİCARET OLARAK KULLANILABİLİR. BODRUM KATIN TİCARET OLARAK KULLANILDIĞI ALANLARDA CADDE BOYUNCA OLUŞAN KULLANIMLARIN DİKKATE ALINMASI ŞARTIYLA AYRICA ZEMİN KATIN DA TİCARET OLARAK KULLANILMASI ZORUNLU DEĞİLDİR.

2.1.1        ADA BAZINDAKİ YAPILANMALARDA BİNALARA KOT VERİLMESİ;

 • BU ALANLARDA BİNALARIN KOTLANDIRMA, MEVCUT YÖNETMELİK ŞARTLARINA, BÖLGENİN VE KENTİN SİLÜETİNE VE TOPOGRAFİK YAPIYA GÖRE DEĞERLENDİRİLECEKTİR.  KENTSEL TASARIM PROJESİNDE BELİRLENEN KOTLANDIRMA;
 • BİNALAR GENELLİKLE HER BİNANIN OTURDUĞU TABİ ZEMİNDEN KOTLANDIRILACAKTIR. 0,00 KOTU BİNANIN KÖŞE KOTLARININ ARİTMETİK ORTALAMASI OLARAK DÜZENLENEBİLİR.
 • TOPAGRAFİK ÖZELLİKLERDEN DOLAYI YOL VE PARSEL ZEMİNİ ARASINDA UYUMUN SAĞLANMASI DURUMUNDA, ADA ÇEVRESİNDEKİ GABARİLER DİKKATE ALINMAK ŞARTIYLA BİNALAR ADA ETRAFINDAKİ YOLLARDAN YA DA ADA İÇİ YOLLARDAN KOTLANDIRILABİLİR.
 • ADA İÇERİSİNDE VE ÇEVRESİNDE BİNA SİLÜETLERİ VE GABARİLERİ ARASINDAKİ UYUMUN SAĞLANMASI AMACIYLA, KAT KAZANMA MAKSADINA YÖNELİK OLMAMAK ÜZERE ADANIN DOĞAL ZEMİNİ VE TOPOGRAFİK ÖZELLİKLERİ DİKKATE ALINARAK TESVİYELER YAPILABİLİR. TESVİYE EDİLMİŞ ZEMİNDEN BİNALARA KOT VERİLEBİLİR.

2.1.2. PARSEL BAZINDAKİ YAPILANMALARA BİNALARA KOT VERİLMESİ;

 • . BİNALARA KOT BİNA KARŞISINA RASTLAYAN EN YÜKSEK YOL TRETUVAR SEVİYESİNDEN VERİLECEKTİR. SU BASMAN KOTU +1.20 METREDE TESİS EDİLEBİLİR. TRETUVAR’IN OLUŞMADIĞI YADA OLUŞMAYACAĞI ALANDA SU BASMAN KOTUNA 0,18 M. İLAVE EDİLEBİLİR.
  • . KOT ALINAN NOKTANIN TESPİTİNDE BÖLGENİN SİLUETİNİN VE KAT SAYISININ KORUNMASI ESASTIR.
  • YOLA NAZARAN 3.00 METRE VEYA DAHA YÜKSEK OLAN VE ÖN BAHÇE MESAFESİ 5 METRE VEYA DAHA FAZLA OLAN PARSELLERDE, BİNANIN KOTU PARSELE OTURDUĞU TABİ ZEMİN ORTALAMASINDAN ALINABİLİR.
  • YOLDAN KOTLANDIRILDIĞINDA ARAZİNİN TOPOĞRAFİK YAPISINDAN DOLAYI OLUŞMASI MUHTEMEL BİNALARIN TOPRAK ALTINDA KALMASI DURUMUNDA; BÖLGE SİLÜETİ VE YAPI ADASININ TAMAMINI KOTLANDIRMAYA (O.OO KOTUNUN BELİRLENMESİNE); İLÇE BELEDİYESİ YETKİLİDİR.
  • İKİLİ,  ÜÇLÜ VEYA ÇOKLU BLOK TEŞKİL EDEN BİNALARIN KOTU, HER BLOK İÇİN AYRI ALINACAKTIR.

2.1.3. YAPI NİZAMI BİTİŞİK OLAN YAPILANMALARDA BİNALARA KOT VERİLMESİ

 • BİNALARA KOT, BİNA KARŞISINA RASTLAYAN EN YÜKSEK YOL TRETUVAR SEVİYESİNDEN VERİLECEKTİR. SU BASMAN KOTU 0.00 İLE 1.20 METRE ARASINDA TESİS EDİLEBİLİR. TRETUVARIN OLUŞMADIĞI YA DA OLUŞMAYACAĞI YOLLARDAN KOT ALAN BİNALARDA, SU BASMAN KOTUNA 0.18 METRE İLAVE EDİLEBİLİR.
  • YOL CEPHESİNDE YOLUN  MEYİLDEN DOLAYI ZEMİN KAT TABAN KOTU TRETUVARDAN EN FAZLA TİCARET VE KARMA KULLANIM ALANLARINDA 4.50 M., KONUT ALANLARINDA 3.50 M. YÜKSELDİĞİ NOKTALARDA BİNADA KADEME YAPILMASI MECBURİDİR. BU DURUMDA HER KADEMENİN ÜST NOKTASI ± 0.00 KOTU KABUL EDİLİR.
  • YOL CEPHESİNDE EN DÜŞÜK SON KADEME CEPHE BOYUNCA 6.00 M.DEN AŞAĞI OLAMAZ. 6.00 M.DEN AZ OLMASI DURUMUNDA BİR ÖNCEKİ KADEME SEVİYESİNE UYULUR. BİNA CEPHELERİNDE KADEME YAPILIRKEN MİNUMUM CEPHE UZUNLUKLUĞU 10 METRE VE DAHA KÜÇÜK BİNA CEPHELERİNDE KADEME YAPILMASI ZORUNLULUĞU YOKTUR.
  • YUKARIDAKİ MADDELER DIŞINDAKİ UYGULAMALARDA,  AYNI YOL CEPHESİNDEN KOT ALAN PARSELLERİN BULUNDUĞU YAPI ADALARININ ETÜTÜ YAPILARAK KOTLANDIRMAYA BELEDİYESİ YETKİLİDİR.

2.1.4. KÖŞE BAŞI PARSELLERDE BİNALARA KOT VERİLMESİ

 • KÖŞE BAŞI PARSELLERDE KOT, YOLLARIN FARKLI GENİŞLİKTE OLDUĞU DURUMLARDA GENİŞ YOLDAN VE YOL ÜZERİNDEKİ EN YÜKSEK TRETUVAR SEVİYESİNDEN VERİLİR.
  • YOLLARIN AYNI GENİŞLİKTE OLDUĞU, YOLLAR ARASINDAKİ KOT FARKININ EN ÇOK (1.50) M. OLDUĞU DURUMLARDA YOLLARIN KESİŞTİĞİ TRETUVAR SEVİYESİNDEN KOT VERİLİR.
  • AYNI GENİŞLİKTE YOLLARIN KESİŞMESİ SONUCU MEYDANA GELEN VE YOLLAR ARASINDA 1,50 M. DEN FAZLA KOT FARKI BULUNAN, ÖN CEPHESİ, UYGULAMA İMAR PLANINDA İŞARETLENMEYEN KÖŞE BAŞI PARSELLERDE, KOTU YÜKSEK OLAN PARSEL CEPHESİNİN ARİTMETİK ORTALAMASI ESAS ALINARAK +0.00 KOTU BELİRLENİR. ANCAK TİCARET OLAN PARSELLERDE KOT EN YÜKSEK NOKTADAN VERİLEBİLİR.

2.2.            YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ VE ÇEKMELER

 • PLAN ÜZERİNDE YAPI YAKLAŞMA SINIRLARI MİNİMUM MESAFEDE OLARAK BELİRLENMİŞTİR.
  • PARK, İBADET YERİ, EĞİTİM VB KULLANIMLARI İLE KONUTLARIN YOL İLE AYRILMADIĞI ALANLARDA ÇEKME MESAFESİ BELİRTİLMEMİŞ İSE YAN BAHÇE MESAFESİ UYGULAMASI YAPILACAKTIR. TÜM YAPI NİZAMLARINDA (KAMUYA TERKİ SAĞLANMIŞ) PARK, AÇIK OTOPARK VE YEŞİL ALANA BİTİŞİK OLAN YAPILARDA, BU CEPHELERE PENCERE AÇILABİLİR.
  • İMAR PLANINDA ÖN VE YAN BAHÇE MESAFELERİ BU PLAN VE PLAN HÜKÜMLERİNDE AKSİ BİR HÜKÜM YOKSA YÖNETMELİĞE GÖRE BELİRLENİR.
  • MESKUN KONUT ADALARINDA MERİİ PLANINA GÖRE YAPILMIŞ YAPILAR, İMAR ADASININ BİR YOLA CEPHELİ KESİMİNDE % 50 ORANINDA YAPILANMASINI TAMAMLAMIŞ İSE  YOLA BAKAN CEPHE HATTINI,  ÇEKMELERİ, ÇIKMALARI İLGİLİ CEPHEDEKİ MEVCUT RUHSATLI YAPILARA UYGUN OLARAK BELİRLEMEYE İLÇE BELEDİYESİ YETKİLİDİR.

PLANDA ÖN ÇEKME MESAFELERİ BELİRLENMEMİŞ VE YAPILAŞMA NİZAMI EMSAL       ÜZERİNDEN BELİRLENMİŞ KONUT, TİCARET-KONUT, TİCARET-TURİZM KONUT YAPI ADALARINDAN MESKÛN OLANLARINDA RUHSATLI TEŞEKKÜLE GÖRE, GELİŞME OLANLARINDA İSE PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ DOĞRULTUSUNDA BU PLAN HÜKÜMLERİNE GÖRE İŞLEM TESİS EDİLİR.

 • İMAR PLANINDA Y.ENÇOK ÖNERİLEN YAPI ADALARI İÇERİSİNDE YAPILACAK OLAN BİR VE BİRDEN FAZLA BİNALAR ARASINDAKİ YAN VE ARKA BAHÇE ÇEKME MESAFELERİ YAPILACAK KAT ADEDİNE GÖRE İLGİLİ YÖNETMELİK KAPSAMINDA İLÇE BELEDİYESİNCE BELİRLENEBİLİR.

2.3.             ÇIKMALAR

 • TÜM CEPHE BOYUNCA OLMAMAK ÜZERE; CEPHEYE HAREKET VERMEK VE CEPHE DÜZENLEMELERİ İÇİN 20 (YİRMİ) CM.’YE KADAR MOTİF ÇIKMA YAPILABİLİR. AÇIK VE KAPALI ÇIKMALARIN TABİİ ZEMİNDEN VEYA TESVİYE EDİLMİŞ ZEMİNDEN ÇIKMA ALTINA KADAR EN YAKIN ŞAKULİ MESAFESİ EN AZ (2.40) M. OLACAKTIR.
  • BAHÇE İÇİNDE YAPILACAK ÜSTÜ AÇIK TERAS VE ZEMİN KAT GİRİŞ MERDİVENLERİ İLE BİNA CEPHESİNDEN İTİBAREN GENİŞLİĞİ (2.50) M.’Yİ GEÇMEMEK, TRETUVAR DIŞINA TAŞMAMAK DIŞINA TAŞMAMAK VE EN ALÇAK NOKTASI TRETUVAR KOTUNDAN EN AZ (2.50) M. YÜKSEKLİKTE YAPILACAK GİRİŞ SAÇAKLARI ÇIKMA DEĞİLDİR.
  • YAPILACAK TÜM YAPILARDA DIŞ CEPHE MALZEMELERİ VE KALINLIKLARI NEDENİYLE BAHÇE MESAFELERİNDE OLUŞACAK DARALMALARINI (KULLANILABİLİR MEKAN GENİŞLEMESİ OLMAYIP ESTETİK VE YALITIM MALZEMESİ NEDENİYLE) BELİRLEMEYE VE MEVCUT HALİYLE BU KAPSAM DAHİLİNDE YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VERİLMESİ HUSUSUNDA İLÇE BELEDİYESİ YETKİLİDİR. AÇIK ÇIKMALARDA ÖNERİLEN KOLONLAR ÇEKME MESAFELERİ DIŞINDA OLUŞTURULAMAZ.

2.4.            ÇATILAR

 • TÜM BİNALARA ÇATI YAPILMASI MECBURİDİR. ÇATI ŞEKLİ  BEŞİK, KIRMA, TERAS VEYA TONOZ ÇATI YAPILABİLİR.
  • AYRIK, BLOK, İKİZ AYRIK VE BİTİŞİK NİZAMDA ÇATI PİYESLERİNDE YOLA DİK MAHYA YAPILAMAZ.
  • ÇATI ARASINDA HİÇBİR ŞEKİLDE BAĞIMSIZ BÖLÜM YAPILAMAZ. ÇATIDA; BİNANIN ZORUNLU ORTAK MÜŞTEMİLATLARI, ASANSÖR İLE İLGİLİ MEKANLAR, TESİSAT ODASI VB MÜŞTEMİLATLAR, ÇATI BAHÇELERİ VE SON KATLA BAĞLANTILI BAĞIMSIZ BİRİMİN İZDÜŞÜMÜNÜ AŞMAYAN PİYESLER YAPILABİLİR. ÇATIDAN ANA MERDİVENE KAPI AÇILABİLİR. ÇATI, ÇATI ARASINDA MÜŞTEMİLATLARIN ÖZELLİĞİNE GÖRE BETONARME, YIĞMA YADA ÇELİK KONSTRÜKSİYON OLARAK İNŞA EDİLEBİLİR.
  • ARASINDAKİ MESAFEDİR. ÇATI EĞİMİ % 50 DEN MAHYA YÜKSEKLİĞİ 5.00 MDEN FAZLA OLAMAZ. ÇATI EĞİMİ SAÇAK UCUNDAN HESAPLANIR. SAÇAK GENİŞLİĞİ EN FAZLA 1.50 M OLABİLİR. ANCAK, YAN BAHÇE MESAFESİNE MAX 1M TAŞABİLİR. SAÇAK YAPILMAYAN BİNALARDA PARAPET İÇİNDE KALMAK KOŞULUYLA ÇATI BU ÖLÇÜLER VE EĞİM ESAS ALINARAK YAPILACAKTIR. SAÇAK UCUNDA 40 CM. KONSOL VE MAX 1 M. OLACAK ŞEKİLDE PARAPET YAPILABİLİR. TS863 ŞARTLARINA UYGUN OLARAK YAPILAN ASANSÖR KULELERİ VE BACALAR ÇATI ÖRTÜSÜNÜ (MAX. 2 M.) AŞABİLİR. ÇATI ŞEKLİ BU İZDÜŞÜM İÇERİSİNDE KALMAK ŞARTIYLA SERBESTTİR.
  • ENERJİ ÜRETİM PANELLERİ ÇATI ÖRTÜSÜ OLARAK KULLANILABİLİR. BU PLAN NOTU HÜKÜMLERİNE GÖRE HAZIRLANAN ÇATI PROJELERİ İLE ÇATI ÖRTÜSÜ HARİCİNDEKİ BACALAR, ASANSÖR KULELERİ, AYDINLIK VE HAVALANDIRMA BACALARI GİBİ ZORUNLU YAPILAR DIŞINDAKİ, BAZ İSTASYONU, GÜNEŞ PANELİ, SU ISITICI DEPOLARI GİBİ EKLENTİLERE PROJESİ KAPSAMINDA İLÇE BELEDİYESİNİN UYGUN GÖRÜŞÜ ALINIR.
  • İKİ KAT (DUBLEKS) VEYA ÜÇ KATLI MÜSTAKİL (TRİPLEX) KONUT YAPILARI ÖZELLİK ARZ EDEN YAPILAR OLUP EN FAZLA MAHYA YÜKSEKLİĞİNİ GEÇMEMEK VE İLGİLİ YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ İÇİNDE KALMAK ŞARTIYLA ÇATI MEYİLİ VE ŞEKLİ SERBESTTİR.
  • ÇATI HÜKMÜNE BAĞLI OLMAYAN YAPILAR; DİNİ YAPILARIN KULE, KUBBE, VE MİNARE GİBİ KISIMLARIN ÇATI ÖRTÜSÜ İLE TARİHİ VE MİMARİ DEĞERİ OLAN YAPILAR İLE BU YAPILARLA ARALARINDAN YOL GEÇSE DAHİ KOMŞU OLAN VE BU YAPILARIN KORUMA ALANI SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ PARSELLERDE YAPILMASI PLANLANAN YAPILAR İLE KAMU YARARI İÇERİKLİ YAPILARIN YENİ YAPILACAK VE TADİL EDİLECEK ÇATI ÖRTÜLERİ BU KAYITLARA TABİ DEĞİLDİR.

2.5.             KAT YÜKSEKLİKLERİ

 • KAT YÜKSEKLİKLERİ KONUT ALANLARINDA 3 METRE, KONUT DIŞI ALANLARDA İSE 4,00 METRE OLARAK UYGULANABİLİR. ASMA KAT YAPILMASI HALİNDE İSE İÇ YÜKSEKLİĞİ (DÖŞEME ÜST KOTUNDAN DÖŞEME ÜST KOTUNA OLAN YÜKSEKLİK) 6,00 M.Yİ GEÇEMEZ. ASMA KATSIZ OLAN TİCARİ KULLANIMLARDA ZEMİN KATLARDA İÇ YÜKSEKLİK 4.50 M’YE KADAR VERİLEBİLİR.
  • PLANDA BELİRLENMİŞ OLAN SAÇAK KOTU YÜKSEKLİĞİ İÇERİSİNDE TEMİZ KAT YÜKSEKLİĞİ DÜŞÜRÜLEREK PLANIN ÖNGÖRDÜĞÜ KAT ADEDİNDEN DAHA FAZLA KAT YAPILAMAZ. ANCAK İÇ YÜKSEKLİKLER ARTIRILARAK DAHA AZ KAT ADETLİ BİNA YAPILABİLİR.

3.                  EN AZ PARSEL BÜYÜKLÜĞÜ

 • İMAR PLANI BÜTÜNÜNDE ALAN KULLANIM TÜRÜ VE YAPILAŞMA KOŞULLARI UYARINCA BELİRLENMİŞ EN AZ PARSEL BÜYÜKLÜK KOŞULU AŞAĞIDAKİ TABLODA VERİLDİĞİ GİBİDİR. YAPILACAK TÜM İFRAZ VE PARSELASYONLARDA BU TABLODA BELİRTİLEN BÜYÜKLÜKLERE VE KOŞULLARA UYULACAKTIR. . ANCAK 3194/18. MADDE UYGULAMASI GÖRMÜŞ ALANLARDA TEKRAR 3194/18. MADDE YAPILMASI DURUMUNDA OLUŞMUŞ PARSEL DOKUSUNUN BOZULMAMASI AMACIYLA AŞAĞIDAKİ TABLODA GÖSTERİLEN EN AZ PARSEL BÜYÜKLÜĞÜNÜ %15 ORANINDA AZALTMAYA İLÇE BELEDİYESİ YETKİLDİR. ANCAK HİÇBİR KOŞULDA 300 M2 ALTINDA PARSEL ÜRETİLEMEZ.
KULLANIM TÜRÜYAPILAŞMA NİZAMI VE KAT ADEDİYAPILAŞMA ORANI (TAKS/KAKS – EMSAL)EN AZ PARSEL BÜYÜKLÜĞÜ (METREKARE)YAPILAŞMA KOŞULU
KONUTAYRIK 2 E:0.600,60/HMAX 9.50400VARSA MEVCUT PARSELASYON PLANLARINA (3194/18. MADDE UYGULAMASI İLE OLUŞMUŞ PARSELLERE)  UYULUR ANCAK HİÇBİR KOŞULDA 300 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ.
KONUTAYRIK 3 AYRIK 4  0,90-1,00400VARSA MEVCUT PARSELASYON PLANLARINA (3194/18. MADDE UYGULAMASI İLE OLUŞMUŞ PARSELLERE)   UYULUR ANCAK HİÇBİR KOŞULDA 300 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ.
KONUTAYRIK 5 E:1.251,25/HMAX:18.50500VARSA MEVCUT PARSELASYON PLANLARINA UYULUR ANCAK HİÇBİR KOŞULDA 400 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ.
KONUTBLOK 51,25500
KONUTBLOK 8 E:2.40    0,30 / 2,401000HİÇBİR KOŞULDA 1000 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ.  
KONUTAYRIK 80,30 / 2,401000
KONUTE:2.500,25 / 2,501000
KONUTBLOK 100,26 / 2,601000HİÇBİR KOŞULDA 2000 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ.
KONUTE:1,5010 KAT/8 KAT1500/8KAT-1800/10 KAT3194/18. MADDE UYGULAMASI GÖRMÜŞ ALANLARDA 10 KAT YAPILAŞMA OLMASI DURUMUNDA 1800 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ. 8 KATLI YAPILAŞMALARDA İSE 1500 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERE RUHSAT DÜZENLENEMEZ.
KONUTE:1,65  6 KAT /10 KAT1000/6 KAT-1500/10 KAT MEVCUT   PARSELASYON PLANLARINA(3194/18. MADDE UYGULAMASI İLE OLUŞMUŞ PARSELLERE)  UYULUR. ANCAK HİÇBİR KOŞULDA 1500 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ.
KONUTE:1,8010 KAT1500
TİCKBLOK 80,30 / 2,401000VARSA MEVCUT  PARSELASYON PLANLARINA(3194/18. MADDE UYGULAMASI İLE OLUŞMUŞ PARSELLERE)   UYULUR. ANCAK HİÇBİR KOŞULDA 1000 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERE RUHSAT DÜZENLENEMEZ.
TİCKBLOK 100,26 / 2,602000HİÇBİR KOŞULDA 1000 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ..
TİCTE:0.903 KAT400HİÇBİR KOŞULDA 300 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ..
TİCKE:1.255 KAT500HİÇBİR KOŞULDA 400 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ..
OTEL ALANIE:2.508 KAT3000HİÇBİR KOŞULDA 3000 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ..
GÜNÜBİRLİK KULLANIM ALANI  E:0.20 E:0.901000HİÇBİR KOŞULDA 1000 METREKAREDEN KÜÇÜK PARSELLERDE İNŞAAT RUHSATI DÜZENLENEMEZ.
 • İFRAZ KOŞULLARI BELİRLENMİŞ ANCAK UYGULAMA İMAR PLANINDA ÖZEL PROJE ALANINDA KALAN VE (TD, YD, B, D )  NOTASYONLU ALANLARDA BU PLAN HÜKÜMLERİNİN “MEVCUT DOKUNUN YENİLENMESİ AMACIYLA İMAR HAKLARI AÇISINDAN TEŞVİĞE KONU ALANLAR” MADDESİ KAPSAMINDA İŞLEM TESİS EDİLİR.
  • YUKARIDAKİ İFRAZ KOŞULLARINI MEVCUT PARSELASYON GÖRMÜŞ ALANLARDA OLUŞAN PARSELLER İLE MESKÛN ALANLARDA YER ALAN PARSELLERDE YAPILACAK İFRAZLARDA UYGULAMA KOLAYLIĞI VE KABİLİYETİ SAĞLAYABİLMEK AMACIYLA %5’E KADAR AZALTMAYA İLÇE BELEDİYESİ YETKİLİDİR. 
  • PLANLAMA ALANINDA MESKUN ALANLARDA YER ALAN TEVHİD EDİLEMEYEN, TEVHİD EDİLMESİNE VE UYGULAMA KOLAYLIĞI VE KABİLİYETİ KOŞULUNUN UYGULANMASINA RAĞMEN YUKARIDAKİ İFRAZ KOŞULLARI İLE BELİRLENEN RUHSAT DÜZENLENMESİNE DÖNÜK EN KÜÇÜK PARSEL BÜYÜKLÜKLERİ KOŞULLARININ SAĞLANAMADIĞI PARSELLERDE BU KOŞUL ARANMAKSIZIN ELDE EDİLEN PARSEL ÜZERİNDEN UYGULAMAYA GİDİLİR.
  • MEVCUT ADA BÜYÜKLÜĞÜNÜN VEYA ADA AYIRIM ÇİZGİSİ İLE BELİRLENMİŞ ADALARIN İFRAZ KOŞULUNU SAĞLAMAMASI DURUMUNDA ADANIN TÜMÜ PARSEL KABUL EDİLEREK UYGULAMAYA GİDİLİR.
  • PARSEL DERİNLİĞİ VE CEPHESİNDE YUKARIDA BELİRTİLEN İFRAZ KOŞULLARININ SAĞLANMASI KOŞULUYLA PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNİN 6. MADDESİNDE BELİRTİLEN ASGARİ ÖLÇÜLERİN ALTINA DÜŞÜLEMEZ.

4.DİĞER GENEL HÜKÜMLER

 • BU PLAN VE HÜKÜMLERİNE GÖRE YAPILACAK BÜTÜN YAPILARDA, PLAN, FEN, SAĞLIK VE ÇEVRE ŞARTLARI İLE İLGİLİ DİĞER KANUN, TÜZÜK VE YÖNETMELİK HÜKÜMLERİNE VE TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ TARAFINDAN BELİRLENMİŞ STANDARTLARA UYULMASI ZORUNLUDUR.
  • OTOPARK UYGULAMALARINDA, İLGİLİ YÖNETMELİKLER KAPSAMINDA TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OTOPARK YÖNETMELİĞİ ONAYLANINCAYA KADAR RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN SON TARİHLİ  “OTOPARK YÖNETMELİĞİ” GEÇERLİDİR.
  • KONUT, KONUT+TİCARET, TURİZM, EĞİTİM, İBADET, SAĞLIK, SPOR, SANAYİ, DEPOLAMA GİBİ KENTSEL KULLANIM ALANLARINDA KALAN YAPILARIN ZEMİNE OTURDUĞU ALANIN DIŞINDA KALAN ALANIN HER 30.00 M2’Sİ İÇİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NCE BELİRLENECEK STANDARTLARDA BİR AĞAÇ DİKİLİR. GELİŞME ALANLARI VE ÖZEL UYGULAMA ALANLARINDA İMAR PLANINDA 5 METRE VE DAHA FAZLA ÇEKME ÖNERİLEN YAPI ADALARINDA İLGİLİ BELEDİYESİNCE YAPI ADASI BOYUNCA YEŞİL KUŞAK OLUŞUMUNU YÖNLENDİRİCİ PEYZAJ PROJESİ DÜZENLENMESİ ESASTIR. AĞAÇLARIN ÖNCELİKLİ OLARAK BU ALANLARA DİKİMİNİN YAPILMASI SAĞLANACAK OLUP PARSELİN AĞAÇ DİKİMİNE UYGUN OLMAMASI HALİNDE; HESAPLANAN SAYIDA AĞAÇ, BÜYÜKŞEHİR VEYA İLGİLİ İDARELERCE ÖNERİLEREK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNCE UYGUN GÖRÜLEN BİR ALANA DİKİLİR YADA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN BELİRLEYECEĞİ AĞAÇ BEDELİ AĞAÇ DİKMEK AMAÇLI OLARAK BİR HESABA YATIRILIR. BU İŞLEMLERE İLİŞKİN HAZIRLANACAK OLAN USUL VE ESASLARA İLİŞKİN DÜZENLEME YAPILINCAYA KADAR YÖNETMELİK MADDELERİ GEÇERLİDİR.
  • PLANLAMA ALANIN TAMAMI 4. DERECE DEPREM KUŞAĞINDA KALDIĞINDAN PLANLAMA ALANI İÇERİSİNDE YAPILACAK YAPI VE TESİSLERDE “AFET BÖLGELERİNDE YAPILACAK YAPILAR HAKKINDA YÖNETMELİK” HÜKÜMLERİ İLE “DEPREM BÖLGELERİNDE YAPILACAK BİNALAR HAKKINDA YÖNETMELİK” HÜKÜMLERİNE UYULMASI ZORUNLUDUR.
  • BU PLAN İLE ARAZİ KULLANIM KARARI GETİRİLEN VE PLANLAMAYA ESAS JEOLOJİK-JEOTEKNİK ETÜT RAPORUNDA,  AJE (AYRINTILI JEOLOJİK ETÜT GEREKTİREN ALAN) VE JESA (JEOLOJİK ETÜT ŞARTLI ALAN) OLARAK BELİRLENMİŞ ALANLARDA, PARSEL BAZINDA YAPILACAK AYRINTILI JEOLOJİK VE JEOTEKNİK ETÜT RAPORLARI DOĞRULTUSUNDA UYGULAMA YAPILACAKTIR.
  • PLANLAMA ALANI KAPSAMINDA; İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜNCE YER TESPİTLERİ YAPILINCAYA KADAR, KENTSEL PARKLARIN, KENT ORMANLARI BÜYÜK ALAN KULLANIMI GEREKTİREN KAMU KURUM ALANLARI, SPOR KOMPLEKSLERİ, KÜLTÜREL TESİS ALANLARI İLE BÖLGESEL SAĞLIK TESİSLERİ ALANI GİBİ FONKSİYONLAR DEPREM VE OLASI DİĞER AFET DURUMLARI VE AFET SONRASINDA AÇIK ALAN ORGANİZASYONU, ALTYAPI TESİSLERİ VE ULAŞIM KURGUSUNA UYMAK KOŞULUYLA KULLANILABİLİR. YER TESPİTİ ÇALIŞMASI BİTTİĞİNDE BU ALANLAR VERİ TABANINA İŞLENİR.
 • PLANLAMA ALANI KAPSAMINDA; KENTSEL PARKLAR VE BÜYÜK ALAN KULLANIMI GEREKTİREN FONKSİYONLARDA PLANDA İŞARETLİ OLMAYAN, ANCAK ELEKTRİK ENERJİSİ SAĞLAYAN TRAFO VE İNDİRİCİ MERKEZLERİ İÇİN İLÇE BELEDİYESİNCE UYGUN GÖRÜLEN AVAN PROJE DOĞRULTUSUNDA UYGULAMA YAPILACAKTIR.
  • DSİ, ENH, BOTAŞ, KARAYOLU VB. HAT ALANLARI VE BU HATLARIN KORUMA ALANLARINDA İLGİLİ KURUMUN UYGUN GÖRÜŞÜ ALINMADAN İNŞAAT RUHSATI VERİLEMEZ.
  • YAYA YOLLARI YANGIN, ÇÖP, NAKLİYE VE BENZERİ SERVİS KULLANIMLARI İÇİN GEREKTİĞİNDE TRAFİĞE AÇILACAKTIR.
  • PLANLAMA ALANINDAKİ TÜM ÇEVRE DÜZENLEMELERİNDE (YAYA YOLU, KALDIRIM, ÜSTGEÇİT VB.) SN 521 500 NORMLARINA GÖRE UYGULAMA YAPILACAKTIR.
  • TİCARET VE KAMU KULLANIMINA AYRILAN TÜM ALANLARDA İÇ VE DIŞ MEKÂNLARDA PROJELENDİRME VE UYGULAMA AŞAMASINDA ENGELLİLER İÇİN GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILACAKTIR.
  • BU PLAN HÜKÜMLERİNE İLAVE OLARAK KONUSU VE İLİŞKİSİNE GÖRE AŞAĞIDA BELİRTİLEN KANUN, YÖNETMELİK VB. YASAL DÜZENLEMELERE UYULACAKTIR.
 • PLAN UYGULAMA SÜRECİNDE, ÇEVRESEL DEĞERLERİNİN KORUNMASI AÇISINDAN; 2872 SAYILI ÇEVRE KANUNU VE BU KANUNA İSTİNADEN ÇIKARILAN;
  • “HAVA KALİTESİNİN KORUNMASI YÖNETMELİĞİ”
  • “SU KİRLİLİĞİ KONTROL YÖNETMELİĞİ”
  • “SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNİN UYGULANMASINA DAİR TEKNİK USULLER TEBLİĞİ”
  • “ÇEVRESEL GÜRÜLTÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ”
  • “ZARARLI KİMYASAL MADDE VE ÜRÜNLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ”
  • “ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ”
  • “TOPRAK KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ” NDE BELİRTİLEN HÜKÜMLERE VE BURADA YER ALMAYAN İLGİLİ DİĞER YÖNETMELİK HÜKÜMLERİNE UYULMASI ESASTIR.
 • KARAYOLLARI KENARINDA YAPILMAK İSTENİLEN TESİSLERDE 2918 SAYILI “KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU”NUN 18. MADDESİ GEREĞİNCE ÇIKARTILAN VE “KARAYOLLARI KENARINDA YAPILACAK VE AÇILACAK TESİSLER HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” KOŞULLARI İLE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI’NIN İLGİLİ TEBLİĞLERİNDE BELİRTİLEN HÜKÜMLER GEÇERLİDİR.
 • TOPLU KONUT ALANLARINDA 02.03.1984 TARİHİNDE KABUL EDİLEN VE 17.03.1984 TARİH VE 18344 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN 12985 SAYILI “TOPLU KONUT KANUNU” VE DAHA SONRA ÇIKARILAN DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ KANUN VE YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ GEÇERLİDİR.
 • PİS SU ÇUKURLARI DENİZ, GÖL VE AKARSULARA BAĞLANAMAZ. ÇEVRE VE SU KAYNAKLARININ KİRLENMESİNİ ÖNLEMEK AMACIYLA İLGİLİ KURULUŞLARIN BELİRLEYECEĞİ ÖNLEMLERE UYULACAKTIR.
 • PİS SU SİSTEMİ OLMAYAN ALANLARDA; 19.03.1971 GÜN VE 13783 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN “LAĞIM MECRASI İNŞAASI MÜMKÜN OLMAYAN YERLERDE YAPILACAK ÇUKURLARA AİT YÖNETMELİK” HÜKÜMLERİNDE BELİRTİLEN BOYUT, NİTELİK VE ŞARTLARA UYGUN OLACAK BİÇİMDE, PİS SU ÇUKURLARI YAPILARAK, KANALLAR, BURAYA BAĞLANACAKTIR. PİS SU, HİÇ BİR ŞEKİLDE GÖL, AKARSU, KANAL, DERE VE TABİİ ARAZİYE DEŞARJ EDİLEMEZ. TURİSTİK TESİSLERDE, ATIK SU ARITMA TESİSİ KURULMASI ZORUNLUDUR. ATIK SU SİSTEMİNİN, ÇEVRE KİRLİLİĞİ YARATMAYACAK ŞEKİLDE HAZIRLANDIĞI, BELEDİYE TARAFINDAN BELGELENMEDEN VE ARITMA TESİSİ FAALİYETE GEÇMEDEN, YAPIYA İSKÂN İZNİ VERİLMEZ.
 • PLANLAMA ALANI İÇERİSİNDEKİ TESİSLERİN SU İHTİYACININ YER ALTI SUYUNDAN KARŞILANMASI HALİNDE, 167 SAYILI YASA GEREĞİ ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN (DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ) İZİN ALINACAKTIR.
 • “BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASINA DAİR YÖNETMELİK” İLE “BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ” HÜKÜMLERİNE UYULACAKTIR.
 • ENERJİ NAKİL HATTI ALTINDA KALAN ALANLARDA “KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ” NDE BELİRTİLEN HUSUSLARA UYULACAKTIR.

ENERJİ NAKİL HATLARI VE HAT EMNİYET SAHALARI(GABARİ ALANLARI-GENİŞLİKLERİ)ALTINDA KALAN VEYA YER ALAN KULLANIM ALANLARI, YAPI ADALARI VE İMAR PARSELLERİNDE; İLGİLİ MEVZUAT, KANUN VE YÖNETMELİK – KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ  – HÜKÜMLERİ AÇISINDAN YAPI YAPILMASINA İLGİLİ KURUM VE/VEYA KURULUŞTAN ALINACAK UYGUN GÖRÜŞ DOĞRULTUSUNDA İZİN VERMEYE BELEDİYESİ YETKİLİDİR. BU DURUMDA YAPILAŞMA ŞARTLARI İLE İLGİLİ KAT ÂDETİ, EN ÇOK YAPI YÜKSEKLİĞİ, YAPI YAKLAŞMA MESAFESİ; İLGİLİ KURUM VEYA KURULUŞ TARAFINDAN BELİRLENEREK, İMAR PLANINDA AKSİNE BİR YAPILAŞMA ŞARTI BULUNSA DAHİ, BELEDİYE TARAFINDAN İLGİLİ KURUM VEYA KURULUŞUN GÖRÜŞ VE YAPILAŞMA KOŞULLARI DOĞRULTUSUNDA YAPILAŞMAYA İZİN VERİLECEKTİR. SÖZ KONUSU KULLANIM ALANLARI VE YAPI ADALARINDA BULUNAN HERHANGİ BİR PARSEL İÇİN İLGİLİ KURUM VEYA KURULUŞUN OLUMSUZ GÖRÜŞ VERMESİ DURUMUNDA; BU PARSEL ALANINDA KESİNLİKLE HERHANGİ BİR YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEKTİR.

İMAR PLANI SINIRLARI İÇERİSİNDE TOPLU OLARAK YAPILMIŞ KOOPERATİF, SİTE, TOPLU KONUT ALANI GİBİ ADA BAZINDAKİ YAPILAŞMALARDA KONUTLAR İÇİ TRAFO YERİ İNŞA EDİLEBİLİR. TRAFO YERLERİ VAZİYET PLANIYLA ÇÖZÜLÜR. TRAFO YERİ OLARAK ALTYAPI PARSELİ ÜRETİLMESİ HALİNDE YOLA CEPHELİ OLMA ŞARTI ARANIR. VAZİYET PLANININ İMAR BİRİMİ VE BELEDİYE BAŞKANLIĞINCA ONANMASI İMAR DURUMU VE RUHSAT VERİLMESİ İÇİN YETERLİDİR. ANCAK RUHSAT AŞAMASINDA ELEKTRİK İŞLETMESİNDEN UYGUN GÖRÜŞ ALINIR.

 • DSİ GÖRÜŞÜ UYARINCA PLAN ÜZERİNE İŞLENMİŞ TAŞKIN ALANLARINDA VE MUHTEMEL TAŞKINA MARUZ DERE YATAKLARINDA DSİ’NİN GÖRÜŞÜ ALINMADAN VE TAŞKIN KORUMAYA YÖNELİK ALTYAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANMADAN YAPILAŞMAYA GİDİLEMEZ.
 • SANAYİ, KÜÇÜK SANAYİ, İMALAT, DEPOLAMA VE ÇALIŞMA ALANLARINDA 11.07.1999 TARİH 21634 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİREN “ZARARLI KİMYASAL MADDE VE ÜRÜNLERİNİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNE UYULACAKTIR.
  • BU İMAR PLANI ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT VERİLMİŞ VE KISMEN VEYA TAMAMEN KAMUSAL ALANDA KALAN PLANLI VE PLANSIZ ALANLARDAKİ YAPILARA YENİLEME, TADİLAT RUHSATLARI(İNŞAAT ALANINI ARTIRAN DÜZENLEMELER HARİÇ), KAT MÜLKİYETİ İLE YAPI KULLANMA İZİNLERİ RUHSAT ALDIKLARI TARİHTEKİ İMAR DURUMU VE İLGİLİ MEVZUAT ÜZERİNDEN VERİLİR.
  • İMAR PLANI GEREĞİ OLUŞACAK YENİ YAPILAŞMALARDA BİNA DERİNLİĞİ 10 M. NİN ALTINA DÜŞTÜĞÜ DURUMLARDA ARKA BAHÇE MESAFESİ MİNİMUM 3.00 OLMASI ŞARTIYLA, BİNA DERİNLİĞİ 10.00 METREYE TAMAMLANACAK ŞEKİLDE İMAR DURUMU TANZİM EDİLEBİLİR. BİNA DERİNLİĞİNİN 10.00 METREDEN AZ OLMASI DURUMU RUHSAT DÜZENLENMESİNE ENGEL DEĞİLDİR. ANCAK BİNA DERİNLİĞİ VE CEPHESİ HİÇBİR KOŞULDA PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNDE BELİRTİLEN KATLARA GÖRE CEPHE VE DERİNLİĞİN ALTINA DÜŞMEYECEKTİR.
  • AYRIK, NİZAMLI YAPI ADALARINDA İKİZ YAPILAR YAPILABİLİR. KÖŞE PARSEL TEK KALDIĞINDA YADA PARSELLER DAR OLDUĞUNDA İKİZ ÜÇLÜ BLOĞA DÖNÜŞEBİLİR. AYRIK, İKİZ,BLOK NİZAM YAPI ADALARINDA; BİNA CEPHESİ 40 M.DEN FAZLA OLAMAZ. 40 METREDEN FAZLA CEPHE GENİŞLİKLERİNDE ESTETİK KOMİSYONUNUN KARARINANİN GÖRE UYGULAMA YAPILACAKTIR.
 • ÖZEL HÜKÜMLER

1.      MESKUN KONUT ALANLARI

 1. MESKÛN KONUT ALANLARI KISMEN VEYA TAMAMEN YAPILAŞMIŞ VE PLAN ÜZERİNDE MESKUN OLARAK BELİRLENMİŞ YAPI ADALARIDIR. BU YAPI ADALARINDA YAPI NİZAMLARI VE YAPILAŞMA ORANLARI PLAN ÜZERİNDE BELİRLENDİĞİ GİBİDİR.
  1. BU PLANDAN ÖNCE MEVZUATINA UYGUN OLARAK KISMEN VEYA TAMAMEN YAPILAŞMASI TEŞEKKÜL ETMİŞ MESKÛN KONUT ADALARINDA, YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ, KOTLANDIRMA, ARKA BAHÇELERİN TESVİYESİ İLE PARSEL DIŞINA TAŞMAMAK KAYDI İLE AÇIK VE KAPALI ÇIKMALARI MEVCUT TEŞEKKÜLE GÖRE BELİRLEMEYE İLÇE BELEDİYESİ YETKİLİDİR. BU PLANDAN ÖNCEKİ YÜRÜRLÜKTEKİ İMAR PLANI UYARINCA %50’Sİ OLUŞMUŞ CEPHE HATLARININ KORUNARAK DÜZENSİZ VE ÇARPIK BİR YAPILAŞMANIN OLUŞMAMASI AMACIYLA, YAN BAHÇE MESAFELERİ VE AÇIK VE KAPALI ÇIKMA ÖLÇÜLERİ PARSELİN SAĞINDA VE SOLUNDA BULUNAN CEPHE HATTI BOYUNCA RUHSATLI MEVCUT BİNALARIN YAN BAHÇE MESAFESİNE VE BU MESAFE İÇİNDE YAPILAN AÇIK VE KAPALI ÇIKMALARA UYGUN OLARAK VERİLİR. ARKA BAHÇE MESAFELERİ VE BU MESAFE İÇİNDE YAPILACAK AÇIK VE KAPALI ÇIKMALAR; BİTİŞİK NİZAM YAPI ADALARINDA MEVCUT TEŞEKKÜLE, AYRIK NİZAM YAPI ADALARINDA İSE BİTİŞİĞİNDEKİ KOMŞU PARSELLERİN YAPILAŞMASINA UYGUN OLARAK BELİRLENİR. KOTLANDIRMA VE ARKA BAHÇELERİN TESVİYESİ KOMŞU PARSELLERDEKİ UYGULAMALARA GÖRE YAPILIR. ANCAK BU MADDEDE İFADE EDİLEN ÇIKMA VE BAHÇE MESAFELERİNE İLİŞKİN HUSUSLARLA İLGİLİ OLARAK %50’Sİ OLUŞMAMIŞ CEPHELERDE/CEPHE HATLARINDA PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ İLE VE BU PLAN HÜKÜMLERİNE UYULUR. ANCAK  PARSELİN SAĞINDA VE SOLUNDAKİ PARSELLERDE RUHSATLI YAPILAŞMANIN BULUNMASI DURUMUNDA CEPHE HATTINI BU TEŞEKKÜLE GÖRE BELİRLEMEYE İLÇE BELEDİYESİ YETKİLİDİR.
  1. BU ALANLARDA YER ALAN PARSELLERDE, BU PLAN HÜKÜMLERİNDE (PLAN HÜKÜMLERİNİN 3.1. MADDESİNDE) TANIMLANMIŞ PARSEL BÜYÜKLÜK VE KOŞULLARINA UYULACAKTIR. ANCAK HİÇBİR ŞEKİLDE (PARSELİN TEK KALMASI VEYA GEOMETRİLERİNİN UYGUN OLMAMASI NEDENLERİYLE TEVHİD EDİLEMEME, MEVCUT YAPILAŞMANIN UYGULAMAYI KAT’İ BİÇİMDE ENGELLEMESİ) BU KOŞULLARA UYULAMAMASI HALİNDE İSE AŞAĞIDAKİ KOŞULLARA GÖRE UYGULAMA YAPILIR; 
   1. BU PARSELLERDE PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ OLAN TAKS DEĞERİ İLE YÖNETMELİĞİN ÖNGÖRDÜĞÜ PLAN, FEN VE SAĞLIK KOŞULLARINA UYGUN EN KÜÇÜK KONUT AMAÇLI BİNA OTURUM ALANI ELDE EDİLEMEMESİ DURUMUNDA YENİ YAPILAŞMALARDA ÖN, YAN VE ARKA BAHÇE MESAFELERİ MEVCUT TEŞEKKÜLE UYGUN OLARAK BELİRLENDİKTEN SONRA KALAN ALAN, İNŞAAT ALANIDIR. BİTİŞİK NİZAMLI YAPI ADALARINDA İSE ÖN BAHÇE MESAFESİ SIFIR VEYA MEVCUT TEŞEKKÜLE GÖRE UYGULAMA YAPILACAKTIR. MEVCUT YAPILAŞMA OLMAYAN BİTİŞİK NİZAM YAPI ADALARINDA ADA DERİNLİĞİ 30 M.DEN FAZLA OLMASI DURUMUNDA PLAN HÜKÜMLERİ VE YÖNETMELİĞE GÖRE UYGULAMA YAPILACAKTIR.
   1. AYRIK VE BLOK NİZAMLI YAPI PARSELLERİNDE YAPI KİTLESİ, ÇEKME MESAFELERİNDEN SONRA PLANLI ALANLAR YÖNETMELİĞİNDE BELİRTİLEN YAPI BÜYÜKLÜĞÜNÜNÜ ALTINA DÜŞTÜĞÜ YERLERDE MEVCUT TEŞEKKÜLE GÖRE İŞLEM YAPILACAKTIR. BU GİBİ PARSELLERDE PLANDA BELİRLENMİŞ OLAN TAKS/KAKS DEĞERLERİ GEÇERLİ DEĞİLDİR. BU PARSELLERDE EMSAL, BİNANIN TABANA OTURDUĞU ALAN İLE İMAR PLANINDA BELİRTİLEN KAT ADEDİNİN ÇARPILMASI İLE BULUNUR. ANCAK BİNA CEPHELERİ YÖNETMELİKTE BELİRTİLEN CEPHE BOYUTLARININ ALTINA DÜŞEMEZ.  BU ADALARDA PARSEL ÜZERİNDE YAPILACAK BİNANIN BODRUM KATLARDA 80 M2. NİN ALTINA DÜŞTÜĞÜ DURUMLARDA İSKÂN EDİLEN KATLAR İÇİN AYRICA 0.50 M. ÇEKME MESAFESİ ŞARTI ARANMAZ.BU PLAN NOTU MDY NOTASYONLU(TD,D, YB,B) ALANLARDA GEÇERLİ DEĞİLDİR.
   1. İMAR PLANI GEREĞİ OLUŞACAK YENİ YAPILAŞMALARDA BİNA DERİNLİĞİ 10 M. NİN ALTINA DÜŞTÜĞÜ DURUMLARDA ARKA BAHÇE MESAFESİ MİNİMUM 3.00 OLMASI ŞARTIYLA, BİNA DERİNLİĞİ 10.00 METREYE TAMAMLANACAK ŞEKİLDE İMAR DURUMU TANZİM EDİLEBİLİR. BİNA DERİNLİĞİNİN 10.00 METREDEN AZ OLMASI DURUMU RUHSAT DÜZENLENMESİNE ENGEL DEĞİLDİR. ANCAK BİNA DERİNLİĞİ VE CEPHESİ HİÇBİR KOŞULDA PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNDE BELİRTİLEN KATLARA GÖRE CEPHE VE DERİNLİĞİN ALTINA DÜŞMEYECEKTİR.
 1. BU İMAR PLANINA GÖRE KAT İLAVESİ GEREKEN RUHSATLI YAPILARDA, STATİK BAKIMDAN VE DİĞER YÖNETMELİK KRİTERLERİ AÇISINDAN UYGUN İSE BU PLANIN BELİRLEDİĞİ EMSAL SINIRLARI İÇİNDE KALMAK KAYDIYLA BAHÇE MESAFELERİNE BAKILMAKSIZIN MEVCUT YAPI KAT ADEDİNİN %20 ‘SİNİ GEÇMEMEK KOŞULUYLA İLAVE KAT YAPILABİLİR. ANCAK BU HÜKÜM BİNANIN BU İMAR PLANI İLE BELİRLENMİŞ İMAR HATLARINI İHLAL ETMİŞSE UYGULANAMAZ.

2.      GELİŞME KONUT ALANLARI

 • BU ALANLAR PLANDA MESKÛN ALAN OLARAK BELİRLENMİŞ YAPI ADALARININ DIŞINDAKİ YAPILAŞMANIN GERÇEKLEŞMEDİĞİ TÜM YAPI ADALARINI KAPSAMAKTADIR. PLANDA GELİŞME KONUT ALANLARINDA AYRIK VE BLOK NİZAM İLE EMSAL KOŞULU GETİRİLMİŞTİR.
  • BEŞİKDÜZÜ BELEDİYE MECLİSİNCE YOL BOYU TİCARET OLARAK TEŞEKKÜL ETTİĞİ KARAR ALTINA ALINAN KONUT ALANLARINDA BULUNAN PARSELLERİN; ZEMİN KAT VE YOL SEVİYESİNDE VEYA AÇIĞA ÇIKAN BODRUM KATLARININ YOLDAN CEPHE ALAN MEKÂNLARINDA YA DA BİNANIN BİRİNCİ KATINDA VEYA BODRUM KATLARINDA ZEMİN KATTA YER ALAN MEKANLA İÇTEN BAĞLANTILI OLAN VE BİNANIN ORTAK MERDİVENLERİ İLE İLİŞKİLENDİRİLMEYEN, GETİRİLECEK KULLANIMA İLİŞKİN OTOPARK İHTİYACINI KARŞILAMAK KAYDIYLA, GÜRÜLTÜ VE KİRLİLİK OLUŞTURMAYAN VE İMALÂTHANE NİTELİĞİNDE OLMAYAN, GAYRİSIHHİ ÖZELLİK TAŞIMAYAN, HALKIN GÜNLÜK İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYA YÖNELİK DÜKKÂN, KUAFÖR, TERZİ, ECZANE, SAĞLIK BAKANLIĞINCA ARANAN ŞARTLAR SAĞLANMAK KAYDIYLA GÜNÜBİRLİK SAĞLIK HİZMETİ SUNULAN SAĞLIK KABİNİ, MUAYENEHANE VE LOKANTA, PASTANE GİBİ KONUT DIŞI HİZMETLER VERİLEBİLİR.
  • KONUT ALANLARINDA YUKARIDAKİ 1.2.1.2 BENDİNDE BELİRTİLENLER HARİÇ ÖZEL SAĞLIK TESİSİ İLE ÖZEL EĞİTİM TESİSİ YAPILABİLMESİ İÇİN UYGULAMA İMAR PLANINDA BU AMAÇLA DEĞİŞİKLİK YAPILARAK KONUT KULLANIMINDAN ÇIKARILMASI GEREKİR.
  • YOL BOYU TİCARET OLARAK BELİRLENENLER DE DAHİL KONUT ALANLARINDA KALAN PARSELLERİN ARAÇ GİRİŞ ÇIKIŞINDAN KAYNAKLANAN TRAFİK YÜKÜNÜ AZALTMAK AMACIYLA VE İLGİLİ İDAREDEN GEÇİT HAKKI ALMAK KOŞULUYLA OTOPARK OLARAK KULLANILAN BODRUM KATLARINDAN PLAN KARARI İLE KAMUYA AİT YER ALTI OTOPARKINA ARAÇ GİRİŞ ÇIKIŞI VERİLEBİLİR. BU PARSELLERDE TİCARET OLARAK KULLANILAN ZEMİN KATLARDA KAT YÜKSEKLİĞİ 4.50 METRE OLARAK UYGULANABİLİR.
  • ADA BAZINDAKİ UYGULAMALARDA AÇIK VE YEŞİL ALANLAR İÇERİSİNDE ADA BÜTÜNÜNDEKİ KONUTLARIN İHTİYACI DOĞRULTUSUNDA EN FAZLA TOPLAM İNŞAAT ALANININ %10’U KADAR OLMAK, YENÇOK: 6.50 METREYİ GEÇMEMEK VE İNŞAAT EMSALİNE DAHİL OLMAMAK ÜZERE İÇERİSİNDE TİCARİ AMAÇ İÇERMEYEN, BAĞIMSIZ BÖLÜM OLUŞTURMAYAN, SİTE ORTAK KULLANIM ALANI MAHİYETİNDE SPORTİF FAALİYETLERİ, YAŞAM MERKEZİNİ, ÇAMAŞIRHANE-KURU TEMİZLEME GİBİ SANİTER ÜNİTELERİ, KREŞ, TOPLANTI ODASI, YÖNETİM BİRİMLERİ VB. FONKSİYONLARI İÇEREN SOSYAL TESİS ALANLARI YAPILABİLİR. SÖZ KONUSU BU SOSYAL TESİS ALANLARI AMACI DIŞINDA KULLANILAMAZ. ANCAK BU KULLANIMLARIN YAPILACAĞI ADA BAZLI UYGULALAMALARDA KENTSEL TASARIM YAPILMASI ZORUNLU OLUP KENTSEL TASARIM PROJESİ İLÇE BELEDİYESİ TARAFINDAN ONAYLANACAKTIR.

1.       

1.       

1.       

3.      KENTSEL ÇALIŞMA ALANLARI

5.1.            TİCARET ALANLARI

 • B U ALANLARDA;
 • İŞ MERKEZLERİ, YÖNETİM BİNALARI, BANKA, FİNANS KURUMLARI, OFİS-BÜRO, ÇARŞI, ÇOK KATLI MAĞAZALAR, OTOPARKLAR, ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ, KONAKLAMA TESİSLERİ,
 • SİNEMA, TİYATRO, MÜZE, KÜTÜPHANE, SERGİ SALONU GİBİ SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİSLER İLE LOKANTA, RESTORAN, GAZİNO, DÜĞÜN SALONU GİBİ EĞLENCEYE YÖNELİK BİRİMLER,
 • GÜNLÜK TÜKETİLEN, ÖZELLİKLE GIDA SATIŞINA DÖNÜK DÜKKÂNLAR; KAFE, LOKANTA, FIRIN, KAHVEHANE, BERBER, TERZİ, KURU TEMİZLEYİCİ, OFİSLER, YÖNETİM BİNALARI,
 • FIRIN, KATKILI PİDE, KEBAP, SİMİT FIRINLARI VE GELENEKSEL TANDIR OCAKLARI, GİBİ TİCARET VE HİZMETLERE İLİŞKİN YAPILAR YAPILABİLİR.
 • BU ALANLARDA YAPILAŞMA KOŞULLARI (VE YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ) PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞTİR. YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ PLAN ÜZERİNDE BELİRTİLDİĞİ GİBİDİR. BU ALANLARDA PLAN ÜZERİNDE ÇEKME MESAFELERİ BELİRTİLMEMİŞ OLAN ADALARDA ZEMİN KATLAR PARSEL YÜZEYİ BOYUNCA KULLANILABİLİR. ÇEKME MESAFELERİ BELİRLENMİŞ OLANLARDA İSE PLANIN BELİRLEDİĞİ İNŞAAT ALANINI ARTTIRMAMAK KAYDIYLA ZEMİN KATLAR ÇEKME MESAFELERİ İLE BELİRLENMİŞ ALAN BOYUNCA KULLANILABİLİR.
  • TİCARET ALANLARINDA YAPILAR ARASINDA UYUMU DİKKATE ALARAK ASMA KAT YAPILABİLİR. ASMA KAT YAPILMASI HALİNDE İÇ YÜKSEKLİĞİ (DÖŞEME ÜST KOTUNDAN DÖŞEME ÜST KOTUNA(ÜST KOTUNA OLAN YÜKSEKLİK) 6.00 M.Yİ GEÇEMEZ. ASMA KATSIZ OLAN TİCARİ KULLANIMLARDA ZEMİN KATLARDA İÇ YÜKSEKLİK 4.50 M’YE KADAR VERİLEBİLİR. DİĞER KATLARDA İSE İÇ YÜKSEKLİK 4,00 METRE OLARAK UYGULANABİLİR.
  • HİÇBİR ŞEKİLDE YANICI PARLAYICI, PATLAYICI, DUMAN VB. GİBİ ÇEVRE SAĞLIĞI AÇISINDAN OLUMSUZ FAALİYET GÖSTERECEK DEPOLAR İLE İMALATHANELER YER ALAMAZ.

5.2.            TİCARET – KONUT (TİCK) ALANLARI

 • TEK BAŞINA KONUT OLARAK KULLANILMAMAK KOŞULUYLA TİCARET+KONUT KULLANIMLARININ BİRLİKTE YER ALDIĞI ALANLARDIR. BU ALANLARDA PLANDAKİ KULLANIM KARARINA BAĞLI OLARAK KONUT YAPILMASI HALİNDE YOLDAN CEPHE ALAN ZEMİN VEYA BODRUM KATLARIN TİCARET VEYA HİZMETLER SEKTÖRÜNÜN KULLANIMINDA OLMASI VE KONUT İÇİN AYRI BİNA GİRİŞİ VE MERDİVENİ BULUNMASI ŞARTI ARANIR. BU ALANLARDA AYRICA PLAN KARARI GEREKMEDEN GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERE VEYA KAMUYA AİT; YURT, KURS, DERSHANE, TİCARİ KATLI OTOPARK, SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİSLER YAPILABİLİR. ANCAK TURİZM TESİS ALANLARI ÖZEL EĞİTİM VEYA ÖZEL SAĞLIK TESİSİ YAPILABİLMESİ İÇİN İMAR PLANINDA BU AMAÇLA DEĞİŞİKLİK YAPILARAK KARMA KULLANIMDAN ÇIKARILMASI GEREKİR.
  • BU ALANLARDAKİ KONUT+TİCARET KULLANIMI OLMASI DURUMUNDA ZEMİN KAT KONUT KULLANIMINA AYRILAMAZ. TİCARET VE KONUT KULLANIMI İÇİN EMSAL ORANI ZORUNLAMASI YOKTUR. ANCAK 1/5000 NAZIM İMAR PLANINDAN GELEN NÜFUSUN AŞILMAMASI ESASTIR. KONUT+TİCARET ALANLARINDA YAPININ TAMAMI TİCARET OLARAK KULLANILABİLİR.
  • PLAN ÜZERİNDE TAKS VERİLMEMİŞ ALANLARDA ARKADLI YAPILAŞMA OLMASI DURUMUNDA ÇEKME MESAFELERİ DAHİLİNDE TABAN ALANININ TAMAMI KULLANILABİLİR. BU TÜR ALANLARDA KAPALI ALAN İLE ARKAD SINIRI ARASINDAKİ MESAFE 5 METREDİR. NORMAL KATLARDA YAPILAŞMA SINIRI ARKAD SINIRINA KADAR GELEBİLİR VE NORMAL KAT SEVİYESİNDE TABAN ALANI %30’U AŞAMAZ. ASMA KAT KAPALI ALAN SINIRINA ÇEKİLEBİLİR. ARKAD HARİCİ YAPILAŞMALARDA TABAN ALANI %60’A KADAR KULLANILABİLİR.
  • BLOK NİZAM VERİLMİŞ TİCARET+KONUT ALANLARINDA ZEMİNDE TİCARETİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK AMACIYLA YAN BAHÇE MESAFE ŞARTI ARANMAZ.
  • BU ALANLARDA YAPILAR ARASINDA UYUMU DİKKATE ALARAK ASMA KAT YAPILABİLİR. ASMA KAT YAPILMASI HALİNDE İÇ YÜKSEKLİĞİ (DÖŞEME ÜST KOTUNDAN DÖŞEME ÜST KOTUNAATINA OLAN YÜKSEKLİK) 6.00 METREYİ GEÇEMEZ. ASMA KATSIZ OLAN TİCARİ VE TURİZM KULLANIMLARDA ZEMİN KATLARDA İÇ YÜKSEKLİK 4.50 M’YE KADAR VERİLEBİLİR. DİĞER KATLAR TİCARİ VE TURİZM İSE İÇ YÜKSEKLİK 4,00 METRE, KONUT KULLANIMA AYRILMIŞ İSE 3 METRE OLARAK UYGULANABİLİR.  
  • BU ALANLARDA YER ALAN PARSELLERDE, PLAN HÜKÜMLERİNİN C/3.1  MADDESİNDE BELİRTİLEN PARSEL BÜYÜKLÜK VE YAPILAŞMA KOŞULLARINA UYULACAKTIR. MESKUN OLAN TİCK PARSELLERİNDE İSE BU PLAN HÜKÜMLERİNİN D/1.1 MADDESİNE GÖRE UYGULAMA YAPILIR.
  • TİCK ALANLARINDA ZEMİN KATLAR HARİÇ, NORMAL ÜST KATLAR VE İSKANA MÜSAİT BODRUM KATLAR KONUT OLARAK KULLANILABİLİR. ANCAK TİCARET KULLANIMININ İNŞAAT ALANI; TOPLAM İNŞAAT ALANININ %20SİNDEN AZ OLAMAZ.
  • ADA BAZI UYGULAMALARDA VE BİRDEN FAZLA YAPININ OLDUĞU PARSELLERDEKİ KARMA KULLANIMLI UYGULAMALARDA TİCARETİ PARSEL İÇİNDE AYRI BİR BİNADA TOPLAYARAK KULLANILABİLİR. ANCAK TİCARET OLARAK KULLANILACAK YAPININ TİCARETİN OLUŞTUĞU CADDEYE TİCARET OLUŞMAMIŞ İSE GENİŞ YOLA CEPHELİ KISIMDA İNŞA EDİLMESİ ESASTIR.
  • 20 M LİK VEYA DAHA GENİŞ YOLLARA CEPHELİ VE BÜYÜKLÜĞÜ 2000 M² VE DAHA BÜYÜK TİCARET VE KARMA KULLANIM PARSELLERİNDE; TOPLAM EMSAL ALANINI, YAPI YAKLAŞMA SINIRLARINI AŞMAMAK KOŞULU İLE SADECE ZEMİN, GALERİ VE ALTINDAKİ KATLARDA; ARKA BAHÇE MESAFESİ BIRAKILMAK ŞARTIYLA TİCARET YAPILABİLİR. İNŞAAT ALANININ GERİ KALAN K.A.K.S.’INI NORMAL KATLARDA ÇEKME MESAFELERİNİ SAĞLAMAK KOŞULU İLE İNŞA EDEBİLİR. BU TÜR D/2.1 MADDESİNDE BELİRTİLEN PROJELER HAZIRLANARAK RUHSAT DÜZENLENECEKTİR. 
  • TİCARİ ALANLAR İLE KARMA KULLANIM ALANLARINDA HİÇBİR ŞEKİLDE YANICI PARLAYICI, PATLAYICI, DUMAN VB. GİBİ ÇEVRE SAĞLIĞI AÇISINDAN OLUMSUZ FAALİYET GÖSTERECEK DEPOLAR İLE İMALATHANELER YER ALAMAZ.

5.3.             BELEDİYE HİZMET ALANLARI

 • BU ALANLARDA BELEDİYELERİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI KAPSAMINDAKİ HİZMETLERİNİN GÖTÜRÜLEBİLMESİ İÇİN GEREKLİ İTFAİYE, ACİL YARDIM VE KURTARMA, ULAŞIMA YÖNELİK TRANSFER İSTASYONU, ARAÇ VE MAKİNE PARKI, BAKIM VE İKMAL İSTASYONU, GARAJ VE TRİYAJ ALANLARI, BELEDİYE DEPOLARI, ASFALT TESİSİ, ATIK İŞLEME TESİSİ, ZABITA BİRİMLERİ, MEZBAHA, EKMEK ÜRETİM TESİSİ, PAZAR YERİ, İDARİ, SOSYAL VE KÜLTÜREL MERKEZ GİBİ MAHALLÎ MÜŞTEREK NİTELİKTEKİ İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK ÜZERE KURULAN TESİSLER  İLE SERMAYESİNİN YARIDAN FAZLASI BELEDİYEYE AİT OLAN ŞİRKETLERİN SAHİP OLDUĞU TESİSLER YER ALABİLİR.
  • İMAR PLANINDA EMSAL VE YAPI YÜKSEKLİĞİ (YENÇOK) BELİRTİLMEMİŞ İSE EN FAZLA OLMAK ÜZERE;  EMSAL: 2,00 YAPI YÜKSEKLİĞİ 4 KAT 16.50  METRE (SUBASMAN 1.20 M. ZEMİN 4.50 M., NORMAL KATLAR 4.00 METRE) OLARAK BELİRLENMİŞTİR. TABAN ALANI KAT SAYISI ÇEKME MESAFELERİ İÇİNDE KALMAK KOŞULUYLA %50’YE KADAR YAPILABİLİR.
  • BU PLANIN ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT ALARAK YAPILMIŞ YAPI VE BİNALARIN BULUNDUĞU BELEDİYE HİZMET ALANLARINDA YUKARIDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI ARANMAZ. ANCAK YIKILIP YENİLENMELERİ DURUMUNDA PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İLE PLAN NOTLARINDA BELİRTİLMİŞ YAPILAŞMA ORANLARINA UYULUR.

5.4.            RESMİ KURUM ALANI

 • BU ALANLARDA GENEL BÜTÇE KAPSAMINDAKİ KAMU İDARELERİ İLE ÖZEL BÜTÇELİ İDARELERLE, İL ÖZEL İDARESİ VE BELEDİYEYE VEYA BU KURUMLARCA SERMAYESİNİN YARISINDAN FAZLASI KARŞILANAN KURULUŞLARA, KANUNLA VEYA KANUNUN VERDİĞİ YETKİ İLE KURULMUŞ KAMU TÜZEL KİŞİLERİNE AİT BİNA VE TESİSLER YER ALABİLİR.
  • İMAR PLANINDA EMSAL VE YAPI YÜKSEKLİĞİ (YENÇOK) BELİRTİLMEMİŞ İSE EN FAZLA OLMAK ÜZERE;  EMSAL: 2.00, YAPI YÜKSEKLİĞİ 5 KAT, 19.50 METRE (SUBASMAN 1.20 M, ZEMİN 4.50 M., NORMAL KATLAR 4.00 METRE) OLARAK BELİRLENMİŞTİR. PLANLA BELİRLENMİŞ İNŞAAT ALANININ %10’UNU GEÇMEMEK KOŞULU İLE LOJMAN YAPILABİLİR. TABAN ALANI KAT SAYISI ÇEKME MESAFELERİ İÇİNDE KALMAK KOŞULUYLA %50’YE KADAR YAPILABİLİR.
  • BU PLANIN ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT ALARAK YAPILMIŞ YAPI VE BİNALARIN BULUNDUĞU RESMİ KURUM ALANLARINDA YUKARIDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI ARANMAZ. ANCAK YIKILIP YENİLENMELERİ DURUMUNDA PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İLE PLAN NOTLARINDA BELİRTİLMİŞ YAPILAŞMA ORANLARINA UYULUR.

5.5.            AKARYAKIT VE SERVİS İSTASYONLARI

 •   PLANDA AKARYAKIT İSTASYONU OLARAK BELİRLENEN ALANLARDA İSTASYONLAR ARASI MESAFE VE DİĞER KRİTERLERLE İLGİLİ MEVZUATA UYULMASI VE EMSAL DAHİLİNDE KALMAK ŞARTIYLA;  KOŞULU İLE AKARYAKIT VE SERVİS İSTASYONLARI, CNG OTOGAZ İSTASYONLARI, LPG OTOGAZ İSTASYONLARI, HİDROJEN ÜRETİM VE DOLUM İSTASYONLARI YAPILABİLİR. YAPI YÜKSEKLİĞİ 2 KATI GEÇMEMEK VE SAÇAK KOTU  8.50 OLMAK ŞARTIYLA; BÜNYELERİNDE KULLANICILARIN ASGARİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK OTO-MARKET, ÇAY OCAĞI, BÜFE, OTO ELEKTRİK, LASTİKÇİ, YIKAMA, ÇEVRE İLE İLGİLİ TEDBİRLERİN ALINMASI ŞARTI İLE YAĞLAMA GİBİ FONKSİYONLAR YER ALABİLİR.
  • YAKIT TANKI VE BORULAMA SİSTEMLERİNİN BAKIM, TADİLAT VEYA ONARIMLARININ, TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ KURUMLARIN GÖRÜŞÜ DOĞRULTUSUNDA YAPILMASI ZORUNLUDUR.
  • ELEKTRİK ENERJİSİ İLE ÇALIŞAN ARAÇLARIN ŞARJ EDİLMELERİ İÇİN, İLGİLİ ELEKTRİK KURUMUNUN, OLUMLU GÖRÜŞÜ İLE OTOPARKLAR, AKARYAKIT İSTASYONLARI VEYA DİĞER UYGUN YERLERDE ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ YERİ YAPILABİLİR.
  • YENİ ÖNERİLECEK AKARYAKIT İSTASYONLARI İÇİN YAPI YÜKSEKLİĞİ 2 KATI VE İNŞAAT ALANI (EMSAL); 0.40’I  GEÇEMEZ.
  • PARSEL DERİNLİK VE CEPHELERİ 40 METREDEN AZ OLAMAZ. PARSEL BÜYÜKLÜKLERİ HAKKINDAKİ HÜKÜMLERE UYMAYAN ARSALARDA, YENİ VEYA İLAVE YAPI RUHSATI DÜZENLENEMEZ.
  • TOPLAM İNŞAAT ALANINA DAHİL OLMAK ÜZERE ASMA (GALERİ) KAT YAPILABİLİR
  • SAĞLIK KORUMA BANDI BELİRLENMEDEN İNŞAAT İZNİ VERİLMEZ.
  • BU PLANIN ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT ALARAK YAPILMIŞ AKARYAKIT İSTASYONLARINDA YUKARIDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI ARANMAZ. ANCAK RUHSAT YENİLENMESİ DURUMUNDA BU PLAN KOŞULLARI GEÇERLİDİR.

5.6.            KÜÇÜK SANAYİ ALANI

 • BU ALANLARDA ŞEHİRDE YAŞAYANLARIN GÜNLÜK BAKIM, TAMİR, SERVİS VE KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İMALAT İHTİYAÇLARININ KARŞILANABİLECEĞİ, PATLAYICI, PARLAYICI VE YANICI MADDELER İÇERMEYEN VE ÇEVRE SAĞLIĞI YÖNÜNDEN TEHLİKE OLUŞTURMAYAN ATÖLYE, İMALATHANE İLE DEPOLAR YER ALABİLİR.BU ALANLARDA YAPILAŞMA KOŞULLARI PLAN ÜZERİNDE AKSİNE BİR HÜKÜM YOK İSE EMSAL: 0,90 YENÇOK: 10,50 DİR. YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İSE PLAN ÜZERİNDE BELİRLENDİĞİ GİBİDİRPARSEL CEPHE VE DERİNLİKLERİNDE PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİNE UYULURPARSEL BÜYÜKLÜKLERİ HAKKINDAKİ HÜKÜMLERE UYMAYAN ARSALARDA, YENİ VEYA İLAVE YAPI RUHSATI DÜZENLENEMEZ.BU PLANIN ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT ALARAK YAPILMIŞ YAPI VE BİNALARIN BULUNDUĞU KÜÇÜK SANAYİ ALANLARINDA YUKARIDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI ARANMAZ. ANCAK YIKILIP YENİLENMELERİ DURUMUNDA PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İLE PLAN NOTLARINDA BELİRTİLMİŞ YAPILAŞMA ORANLARINA UYULUR.

5.7.        PAZAR ALANI

 • BELEDİYE MÜLKİYETİNDE KALMAK KOŞULU İLE BÖLGE HALKININ İHTİYAÇLARINA YÖNELİK GELENEKSEL OLARAK HAFTANIN BELİRLİ GÜNLERİNDE KURULAN YADA SÜREKLİ OLAN, YÖRESEL ÜRÜNLER İLE BİRLİKTE GENELLİKLE SEBZE, MEYVE, GİYECEK, YİYECEK OLMAK ÜZERE BİRÇOK GRUPTAN ÜRÜN SATIŞI YAPILAN AÇIK VEYA KAPALI ALANLARDIR.
  • BU ALANLARDA E:0.20 VE YAPI YÜKSEKLİĞİ 5,50 M.Yİ GEÇMEYECEK ŞEKİLDE KAPALI YAPI YAPILABİLECEK OLUP, BU ALAN BÜTÜNÜNDE KAFES SİSTEMLER, ÜST ÖRTÜ SİSTEMLERİ VB. GİBİ YÖNTEMLERLE YARI AÇIK MEKÂNLAR İLE YERALTI VE YERÜSTÜ OTOPARK ALANLARI OLUŞTURULABİLİR.

6.      TURİZM ALANLARI

6.1.            OTEL ALANI

 •  PLANDA “OTEL” LEJANDI İLE BELİRTİLMİŞ TURİZM TESİS ALANLARINDA “TURİZM TESİSLERİNİN BELGELENDİRİLMESİNE VE NİTELİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK” TE BELİRTİLMİŞ OLAN İLGİLİ KONAKLAMA TESİSLERİ İLE İLGİLİ ARANAN KOŞULLARA UYULUR.
  • YAPILAŞMA KOŞULLARI VE YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ PLAN ÜZERİNDE BELİRLENDİĞİ GİBİDİR.
  • KONAKLAMA AMACIYLA KULLANILAN, OTEL, MOTEL, TATİL KÖYÜ, PANSİYON, KAMPİNG, APART OTEL VE HOSTEL GİBİ TURİZM TESİSLERİ YER ALABİLİR. BU PLAN KAPSAMINDA, TURİZM YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ AMACIYLA 4 VE ÜZERİ YILDIZ ALABİLMESİ İÇİN GEREKLİ YAPI ÜNİTELERİNİN OLUŞTURULABİLMESİ VE “TURİZM TESİSLERİNİN BELGELENDİRİLMESİNE VE NİTELİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK” GEREKLERİNİ YERİNE GETİREBİLMESİ MAKSADIYLA EMSALİN %20’SİNE KADAR TEŞVİK VERİLEBİLİR. TEŞVİK İÇEREN KENTSEL TASARIM PROJELERİ İLGİLİ İLÇE BELEDİYESİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNCE ONAYLANMADAN UYGULAMA YAPILAMAZ.

6.2.            GÜNÜBİRLİK TESİS ALANLARI

 • GÜNÜBİRLİK TESİS ALANLARI, KAMPİNG VE KONAKLAMA ÜNİTELERİNİ İÇERMEYEN, DUŞ, GÖLGELİK, SOYUNMA KABİNİ, WC GİBİ ALTYAPI TESİSLERİNİN YANI SIRA YEME-İÇME, EĞLENCE VE SPOR TESİSLERİ İLE YEREL ÖZELLİK TAŞIYAN EL SANATLARI ÜRÜNLERİNİN SERGİ VE SATIŞ ÜNİTELERİNİ İÇEREN TEMEL KAZISI GEREKTİRMEYEN SÖKÜLÜP TAKILABİLİR YAPI VE TESİSLERİN YER ALABİLECEĞİ ALANLARDIR.
  • KIYI KANUNUNA TABİ ALANLARDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI KIYI KANUNUN UYGULANMASINA DAİR YÖNETMELİK’İN 17. MADDESİNDE BELİRTİLDİĞİ GİBİ UYGULANACAKTIR. ANCAK KIYI KANUNUNA TABİ OLMAYAN ALANLARDA E:0.90 HMAX: 9.50 UYGULANACAKTIR.

7.      SOSYAL ALTYAPI ALANLARI

7.1.            EĞİTİM TESİSİ ALANLARI

 • BU ALANLARDA OKUL ÖNCESİ, İLK VE ORTA ÖĞRETİM İLE YÜKSEKÖĞRETİME HİZMET VERMEK ÜZERE KAMUYA VEYA GERÇEK VEYA TÜZEL KİŞİLERE AİT; EĞİTİM KAMPÜSÜ, GENEL, MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM FONKSİYONLARINA İLİŞKİN OKUL VE OKULA HİZMET VEREN YURT, YEMEKHANE VE SPOR SALONU GİBİ TESİSLER YER ALABİLİR. ALAN KULLANIMLARI PLAN ÜZERİNDE BELİRLENDİĞİ GİBİDİRİMAR PLANINDA EMSAL VE YAPI YÜKSEKLİĞİ (YENÇOK) BELİRTİLMEMİŞ İSE EN FAZLA OLMAK ÜZERE;  EMSAL: 2,00, YAPI YÜKSEKLİĞİ 4 KAT 16.50  METRE (SUBASMAN 1.20 M., ZEMİN 4.50 M., NORMAL KATLAR 4.00 METRE) OLARAK BELİRLENMİŞTİR. TABAN ALANI KAT SAYISI ÇEKME MESAFELERİ İÇİNDE KALMAK KOŞULUYLA %50’YE KADAR YAPILABİLİR.BU PLANIN ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT ALARAK YAPILMIŞ YAPI VE BİNALARIN BULUNDUĞU EĞİTİM ALANLARINDA YUKARIDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI ARANMAZ. ANCAK YIKILIP YENİLENMELERİ DURUMUNDA PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İLE PLAN NOTLARINDA BELİRTİLMİŞ YAPILAŞMA ORANLARINA UYULUR.ÖZEL EĞİTİM TESİSİ YAPILACAK ALANLARDA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TAŞRA TEŞKİLATININ UYGUN GÖRÜŞÜ ALINACAKTIR. BU DURUMDA YAPILAŞMA VE KAT YÜKSEKLİK KOŞULLARI PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ İLE BELİRLENİR.

7.2.            SAĞLIK TESİSİ ALANLARI

 • BU ALANLARDA HASTANE, SAĞLIK OCAĞI, AİLE SAĞLIK MERKEZİ, DOĞUMEVİ, DİSPANSER VE POLİKLİNİK, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ, FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ, ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ GİBİ FONKSİYONLARDA HİZMET VEREN GERÇEK VEYA TÜZEL KİŞİLERE VEYA KAMUYA AİT TESİSLER YER ALABİLİR.
  • İMAR PLANINDA EMSAL VE YAPI YÜKSEKLİĞİ (YENÇOK) BELİRTİLMEMİŞ İSE EN FAZLA OLMAK ÜZERE;  EMSAL: 2,00, YAPI YÜKSEKLİĞİ 4 KAT 16.50  METRE (SUBASMAN 1.20 M., ZEMİN 4.50 M., NORMAL KATLAR 4.00 METRE) OLARAK BELİRLENMİŞTİR. TABAN ALANI KAT SAYISI ÇEKME MESAFELERİ İÇİNDE KALMAK KOŞULUYLA %50’YE KADAR YAPILABİLİR.
  • BU PLANIN ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT ALARAK YAPILMIŞ YAPI VE BİNALARIN BULUNDUĞU SAĞLIK TESİS ALANLARINDA YUKARIDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI ARANMAZ. ANCAK YIKILIP YENİLENMELERİ DURUMUNDA PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İLE PLAN NOTLARINDA BELİRTİLMİŞ YAPILAŞMA ORANLARINA UYULUR.
  • ÖZEL SAĞLIK TESİSİ YAPILACAK ALANLAR BELİRLENMEDEN SAĞLIK BAKANLIĞININ TAŞRA TEŞKİLATININ UYGUN GÖRÜŞÜ ALINIR. BU DURUMDA YAPILAŞMA VE KAT YÜKSEKLİK KOŞULLARI PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ İLE BELİRLENİR.

7.3.            SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİS ALANLARI

7.3.1. SOSYAL TESİS ALANI

 • BU ALANLARDA KREŞ, KURS, YURT, ÇOCUK YUVASI, YETİŞTİRME YURDU, YAŞLI VE ENGELLİ BAKIMEVİ, REHABİLİTASYON MERKEZİ, TOPLUM MERKEZİ, ŞEFKAT EVLERİ GİBİ SOSYAL FONKSİYONLARDA HİZMET VEREN KAMU VEYA ÖZEL MÜLKİYETTEKİ TESİSLER YER ALABİLİR.
  • İMAR PLANINDA EMSAL VE YAPI YÜKSEKLİĞİ (YENÇOK) BELİRTİLMEMİŞ İSE EN FAZLA OLMAK ÜZERE;  EMSAL: 2,00, YAPI YÜKSEKLİĞİ 5 KAT, 19.50 METRE (SUBASMAN 1.20 M, ZEMİN 4.50 M., NORMAL KATLAR 4.00 METRE) OLARAK BELİRLENMİŞTİR. TABAN ALANI KAT SAYISI ÇEKME MESAFELERİ İÇİNDE KALMAK KOŞULUYLA %50’YE KADAR YAPILABİLİR.
  • BU PLANIN ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT ALARAK YAPILMIŞ YAPI VE BİNALARIN BULUNDUĞU SOSYAL TESİS ALANLARINDA YUKARIDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI ARANMAZ. ANCAK YIKILIP YENİLENMELERİ DURUMUNDA PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İLE PLAN NOTLARINDA BELİRTİLMİŞ YAPILAŞMA ORANLARINA UYULUR.
  • ÖZEL SOSYAL TESİS YAPILACAK ALANLARDA FONKSİYON (KULLANIM TÜRÜ) İLE YAPILAŞMA VE KAT YÜKSEKLİK KOŞULLARI BU PLANIN ÖNGÖRDÜĞÜ KOŞULLARI AŞMASI DURUMUNDA PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ İLE BELİRLENİR.

7.3.2. KÜLTÜREL TESİS ALANI

 • BU ALANLARDA KÜTÜPHANE, HALK EĞİTİM MERKEZİ, SERGİ SALONU, SANAT GALERİSİ, MÜZE, KONSER, KONFERANS, KONGRE SALONLARI, SİNEMA, TİYATRO VE OPERA GİBİ FONKSİYONLARDA HİZMET VEREN KAMU VEYA ÖZEL MÜLKİYETTEKİ TESİSLER YER ALABİLİR.
  • ÖZEL KÜLTÜREL TESİS YAPILACAK ALANLARDA FONKSİYON (KULLANIM TÜRÜ) İLE YAPILAŞMA VE KAT YÜKSEKLİK KOŞULLARI BU PLANIN ÖNGÖRDÜĞÜ KOŞULLARI AŞMASI DURUMUNDA PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ İLE BELİRLENİR.
  • İMAR PLANINDA EMSAL VE YAPI YÜKSEKLİĞİ (YENÇOK) BELİRTİLMEMİŞ İSE EN FAZLA OLMAK ÜZERE; EMSAL: 2,00, YAPI YÜKSEKLİĞİ 5 KAT, 19.50 METRE (SUBASMAN 1.00 M, ZEMİN 4.50 M., NORMAL KATLAR 4.00 METRE) OLARAK BELİRLENMİŞTİR. TABAN ALANI KAT SAYISI ÇEKME MESAFELERİ İÇİNDE KALMAK KOŞULUYLA %50’YE KADAR YAPILABİLİR.
  • BU PLANIN ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT ALARAK YAPILMIŞ YAPI VE BİNALARIN BULUNDUĞU SOSYAL TESİS ALANLARINDA YUKARIDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI ARANMAZ. ANCAK YIKILIP YENİLENMELERİ DURUMUNDA PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İLE PLAN NOTLARINDA BELİRTİLMİŞ YAPILAŞMA ORANLARINA UYULUR.

7.3.3. AÇIK  SPOR TESİSİ ALANLARI

 • BU ALANLARDA SPOR VE OYUN İHTİYACINI KARŞILAMAK, HER TÜRLÜ SPOR FAALİYETLERİ YAPMAK ÜZERE AÇIK VEYA TABİİ VEYA TESVİYE EDİLMİŞ ZEMİNİN ALTINDA OLMAK ÜZERE KAPALI OTOPARKLAR, KAT İRTİFAKI VE KAT MÜLKİYETİNE KONU EDİLMEKSİZİN VE TİCARİ ÜNİTELERİN TOPLAM ALANI, SPOR TESİSİ ALANININ % 20’SİNİ  GEÇMEMEK KOŞULUYLA SEYİRCİ VE SPORCULARIN İHTİYACINA YÖNELİK, BÜFE, LOKANTA, PASTANE, ÇAYHANE VE SPOR FAALİYETLERİNE İLİŞKİN TİCARİ ÜNİTELER İLE BUNLARA DÖNÜK İDARİ BİRİMLERİ İÇEREN KAMU VEYA ÖZEL MÜLKİYETTEKİ TESİSLER YER ALABİLİR
  • BU ALANLARDA İFRAZ YAPILMAMASI ESASTIR. MÜLKİYET SORUNLARI VB. GİBİ ZORUNLU HALLERDE İFRAZ TESİSİN İLÇE BELEDİYESİNCE UYGUN GÖRÜLEN AVAN PROJESİ DOĞRULTUSUNDA YAPILABİLİR.
  • BU ALANLARDA TEKNOLOJİSİ VE KULLANIMI GEREĞİ BAŞKA TÜRLÜ YAPILMA İMKÂNI OLMAYAN BİNA VE TESİSLERDE KAT SINIRLAMASI KOŞULU ARANMAZ.
  • BU ALANLARDA YAPI YAKLAŞMA SINIRLARI İÇERİSİNDE SEYİRCİ OTURMA YERİ, GÜVENLİK KULÜBESİ GİBİ BİRİMLER YER ALABİLİR.

7.4.            İBADET ALANLARI

 •   BU ALANLARDAKİ İNŞAAT ALANI PLAN ÜZERİNDE GÖSTERİLDİĞİ GİBİDİR.
  •   BU ALANLARIN YAPILAŞMA KOŞULLARI YETERLİ GELMEDİĞİ TAKDİRDE MEKANSAL PLANLAR YAPIM YÖNETMELİĞİNİN EK-2 TABLOSUNDA ASGARİ ALAN BÜYÜKLÜKLERİ BELİRLENMİŞ OLAN KÜÇÜK İBADET YERİ, ORTA İBADET YERİ, BÜYÜK İBADET YERİ VE KÜLLİYESİ KAPSAMINDA HAZIRLANACAK AVAN MİMARİ PROJELERE GÖRE YAPILAŞMA KOŞULLARINDA PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLİR. HER KOŞULDA PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ OLAN YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİNE UYULACAKTIR.
  • BU ALANLARDA İBADET YERLERİ İLE BİRLİKTE, DİNİ TESİSİN VASFI VE UYUMLU OLACAK ŞEKİLDE, GÜRÜLTÜ VE KİRLİLİK OLUŞTURMAMAK, İMALÂTHANE NİTELİĞİNDE OLMAMAK, GAYRI SIHHİ ÖZELLİK TAŞIMAMAK VE GİRİŞ-ÇIKIŞLARI İBADET YERİNİN GİRİŞLERİNDEN AYRI OLMAK KAYDIYLA DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINCA BELİRLENECEK USUL VE ESASLARA GÖRE DİNİ TESİSE HİZMET VEREN TİCARİ MEKÂNLAR YER ALABİLİR. BU MEKÂNLARIN, ARAZİNİN DURUMUNA GÖRE EN FAZLA BİR CEPHESİNİN AÇIĞA ÇIKMASI VE DİNİ TESİSİN TABAN ALANINI GEÇMEMESİ ESASTIR.
  • BU PLANIN ONAYINDAN ÖNCE RUHSAT ALARAK YAPILMIŞ YAPI VE BİNALARIN BULUNDUĞU İBADET ALANLARINDA YUKARIDAKİ YAPILAŞMA KOŞULLARI ARANMAZ. ANCAK YIKILIP YENİLENMELERİ DURUMUNDA PLAN ÜZERİNDE BELİRLENMİŞ YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İLE PLAN NOTLARINDA BELİRTİLMİŞ YAPILAŞMA ORANLARINA UYULUR.

8.      AÇIK VE YEŞİL ALANLAR

8.1.       PARK ALANLARI VE ÇOCUK BAHÇELERİ

 • PARK ALANLARI; BU ALANLAR KENTLİNİN DİNLENME VE EĞLENCE İHTİYAÇLARININ KARŞILANDIĞI VE KENTİN YEŞİL BİTKİ ÖRTÜSÜ İHTİYACININ KARŞILANDIĞI ALANLARDIR.
  • PARK ALANLARI: BU ALANLARDA ENCÜMEN KARARIYLA;

A) SÜS HAVUZU,AÇIK SPOR VE OYUN ALANI, GENEL TUVALET, PERGOLA, KAMERİYE,

B) 1000 M 2 VE ÜZERİ PARKLARDA AHŞAP VEYA HAFİF YAPIMALZEMELERİNDEN YAPILMAK, KAT ADEDİ 1’İ, YÜKSEKLİĞİ 4.50 METREYİ VE AÇIK ALANLARI DÂHİL TABAN ALANLARI TOPLAMDA %3’Ü, HER BİRİNİN ALANI 15 M 2 ’Yİ GEÇMEMEK KAYDIYLA ÇAY BAHÇESİ, BÜFE, MUHTARLIK, GÜVENLİK KULÜBESİ İLE OYUN ALANLARINA EN AZ 10 METRE MESAFEDE OLMAK VE ETRAFI ÇİT VE BENZERİ İLE KAPATILMAK KOŞULUYLA PARKIN İHTİYACI İÇİN GEREKLİ OLAN ASGARİ ÖLÇÜLERDEKİ TRAFO,

C) TABİİ VEYA TESVİYE EDİLMİŞ TOPRAK ZEMİN ALTINDA KALMAK ÜZERE, AĞAÇLANDIRMA İÇİN TSE STANDARTLARINDA ÖNGÖRÜLEN YETERLİ DERİNLİKTE TOPRAK ÖRTÜSÜNÜN SAĞLANMASI, GİRİŞ ÇIKIŞININ PARKIN GİRİŞ ÇIKIŞINDAN AYRI OLMASI VE PARKIN İHTİYACI İÇİN OTOPARK YÖNETMELİĞİ EKİNDEKİEN AZ OTOPARK MİKTARLARI TABLOSUNDAKİ BENZER KULLANIMLAR DİKKATE ALINARAK BELİRLENECEK MİKTARI AŞMAMAK KAYDIYLA KAPALI OTOPARK,

 D) 10.000 M 2 ÜZERİNDEKİ PARKLARDA, AÇIK ALANLARI DÂHİL TABAN ALANLARI, (2) NUMARALIALT BENTTE BELİRTİLENLER DE DÂHİL TOPLAMDA %3’Ü GEÇMEMEK ÜZERE MUVAKKAT YAPI ÖLÇÜLERİNİAŞMAYAN MESCİT İLE TRAFİK GÜVENLİĞİALINARAK KAMUYA AİT 112 ACİLAMBULANS İSTASYONU YAPILABLİR.

 • ÇOCUK OYUN ALANLARI; BU ALANLARDA ÇOCUKLARIN OYUN DİNLENME İHTİYAÇLARININ KARŞILANDIĞI VE YAKIN ÇEVRESİNİN BİTKİ ÖRTÜSÜ İHTİYACININ KARŞILANDIĞI ALANLARDIR. BU ALANLARDA ÇOCUKLARIN OYUN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK ELEMANLARIN DIŞINDA TOPLAM TABAN ALANI 6 M2 ‘Yİ  GEÇMEYECEK KOŞULU İLE BÜFE, HAVUZ, PERGOLA, GENEL WC YAPILABİLİR.
  • PARK ALANI OLARAK BELİRLENEN ALANLARDA YAYA BAĞLANTISINI GÜÇLENDİRMEK VE ALANA ESTETİK KATMAK AMACIYLA PERGOLE VE KAMERİYE ALANLARINDA ÇEKME MESAFESİ UYGULANMAZ.

8.2.            PİKNİK VE EĞLENCE (REKREASYON) ALANLARI

 • BU ALANLARDA KENTİN AÇIK VE YEŞİL ALAN İHTİYACI BAŞTA OLMAK ÜZERE, KENT İÇİNDE VE ÇEVRESİNDE GÜNÜ BİRLİK KULLANIMA YÖNELİK EĞLENCE, DİNLENME, PİKNİK İHTİYAÇLARININ KARŞILANABİLECEĞİ; MESCİT, LOKANTA, GAZİNO, KAHVEHANE, ÇAY BAHÇESİ, BÜFE, AÇIK OTOPARK İLE TABİİ VEYA TESVİYE EDİLMİŞ TOPRAK ZEMİN ALTINDA KALMAK ÜZERE, AĞAÇLANDIRMA İÇİN TSE STANDARTLARINDA ÖNGÖRÜLEN YETERLİ DERİNLİKTE TOPRAK ÖRTÜSÜNÜN SAĞLANMASI KAYDIYLA KAPALI OTOPARK GİBİ KULLANIMLAR İLE, GÜREŞ, TENİS, YÜZME, MİNİ GOLF, OTOKROS, GOKART GİBİ HER TÜR SPORTİF FAALİYETLER İLE ÇOCUK OYUN ALANLARI YER ALABİLİR. AYRICA SÖZ KONUSU BU KULLANIMLARIN HİZMETİNE DÖNÜK OLARAK TUVALET, ÇEŞME, PERGOLA, KAMERİYE, MANGAL, PİKNİK MASALARI VB. ÜNİTELER DE YER ALABİLİR.
  • BU ALANDA YAPILACAK YAPILARIN EMSALİ, PLAN ÜZERİNE VERİLMEDİĞİ YERLERDE  (0,05) İ, KAT ADEDİ 2’Yİ, BİNA YÜKSEKLİĞİ ASMA KATLI YAPILARDA (9.50) M.Yİ, ASMA KATSIZ YAPILARDA (6.50) M.Yİ GEÇEMEZ.

8.3.            AĞAÇLANDIRILACAK ALANLAR

 • BULUNDUKLARI YÖRENİN DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜNE UYGUN OLARAK AĞAÇLANDIRILMASI ÖNERİLEN ALANLAR İLE YERLEŞMELER VE SANAYİ TESİSLERİ ÇEVRESİNDE OLUŞTURULAN YEŞİL KUŞAK ALANLARDIR.
  • PLAN ÜZERİNDE YAPILAŞMA HAKKI DÜZENLENMİŞ AĞAÇLANDIRILACAK ALANLARDA AŞAĞIDA BELİRTİLEN YAPILAŞMA KOŞULLARINA UYULACAKTIR. PLAN ÜZERİNDE YAPILAŞMA KOŞULU DÜZENLENMEYEN ALANLARDA 7.6.5 MADESİNDE BELİRTİLEN HUSUSLAR HARİCİNDE EMSAL HESABINA DAHİL HİÇBİR YAPI YAPILAMAYACAKTIR. TARIM VE HAYVANCILIK AMAÇLI YAPILAR İLE BU YAPILARA AİT MÜŞTEMİLAT YAPILARININ BU ALANLARDA YER ALMASINA İLİŞKİN KARAR ALT ÖLÇEK PLANLARDA BELİRTİLMESİ HALİNDE YAPILABİLİR.
  • BAĞ VE SAYFİYE EVİ İLE BU YAPILARA AİT MÜŞTEMİLAT BİNALARI İLE BİRLİKTE MEVCUT AĞAÇ DOKUSUNU TÜMÜYLE YOK ETMEMEK VE GEREKLİ AĞAÇLANDIRMAYI YAPMAK KAYDIYLA BUNGALOV, BUTİK OTEL VB. GİBİ DÜŞÜK YOĞUNLUKLU TURİZM YAPILARI İLE BUNLARIN HİZMETİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA YEME-İÇME VE YÖRESEL ÜRÜNLERİN SATIŞINA DÖNÜK TİCARİ BİRİMLER YER ALABİLİR. BU ALANLARDA YAPILAŞMA KOŞULLARI E:0.10 YENÇOK:6.50 METRE OLACAK ŞEKİLDE UYGULAMA YAPILIR. YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İSE YOLLARDAN EN AZ 10 METRE, KOMŞU PARSELLERDEN İSE 5 METRE OLARAK BELİRLENMİŞTİR. ENTEGRE HAYVANCILIK FAALİYETLERİ DIŞINDA TARIMSAL AMAÇLI YAPI YAPILABİLİR. BU DURUMDA YAPILAŞMA KOŞULLARI EMSAL:0.10 YENÇOK:7.50 METRE OLACAK ŞEKİLDE UYGULAMA YAPILIR. YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ İSE YOLLARDAN EN AZ 10 METRE, KOMŞU PARSELLERDEN İSE 5 METRE OLARAK BELİRLENMİŞTİR. TARIMSAL AMAÇLI KULLANIM HALİNDE PARSELASYON YAPILAMAZ. MEVCUT KADASTRAL PARSELLER ÜZERİNDEN PLAN KARARI GEREĞİ İMAR UYGULAMALARI YAPILARAK RUHSAT DÜZENLENİR.
  • BU ALANLARDA MEVCUT KADASTRO PARSELLERİNDE BU İMAR PLANI GEREĞİ TERKLER YAPILDIKTAN SONRA UYGULAMAYA GİDİLİR. PARSELASYON YAPILMASI DURUMUNDA İSE EN KÜÇÜK PARSEL BÜYÜKLÜĞÜ 2.000 METREKAREDİR.
  • SANAYİ TESİSLERİ ÇEVRESİNDE OLUŞTURULAN YEŞİL KUŞAK ALANLARINDA YAPI YAPILAMAZ.
  • PLANDA AĞAÇLANDIRILACAK ALAN OLARAK GÖSTERİLMİŞ OLUP FİİLEN MEZARLIK OLARAK KULLANILAN ALANLARDA MEZARLIK KULLANIMININ GEREKTİRDİĞİ CENAZELERİN DEFNEDİLDİĞİ MEZAR YERLERİ, DEFİN İZNİ VE DİĞER İŞLEMLERİN YÜRÜTÜLDÜĞÜ İDARİ TESİS BİNALARI, GÜVENLİK ODASI, BU ALANA HİZMET VEREN ZİYARETÇİ BEKLEME, MORG, GASİLHANE, İBADET YERİ, ŞADIRVAN, ÇEŞME, HELA İLE OTOPARK YAPILAR DIŞINDA YAPI YAPILAMAZ.

9.      BUGÜNKÜ KULLANIMI DEVAM ETTİRİLEREK KORUNACAK ALANLAR

9.1.            DOĞAL KARAKTERİ KORUNACAK ALANLAR

 • BU ALANLARDA DOĞAL YAPININ KORUNMASI ESASTIR.
  • BU ALANLARDA BARINMA AMAÇLI YAPILAR İLE “TURİZM TESİSLERİNİN BELGELENDİRİLMESİ VE NİTELİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK” UYARINCA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINDAN TURİZM İŞLETME BELGESİ ALINMAK KAYDIYLA EKO TURİZME YÖNELİK HİZMET VEREN TESİSLER VE 10 YATAK KAPASİTESİNİ AŞMAYAN PANSİYONLAR YER ALABİLİR.
  • İFRAZ SONUCU ELDE EDİLECEK MİNİMUM PARSEL BÜYÜKLÜĞÜ 0.5 HEKTARDAN (5.000 M2) AZ OLAMAZ.
  • YAPI YAPILABİLECEK MİNİMUM PARSEL BÜYÜKLÜĞÜ 0.3 HEKTARDAN (3000 M2) AZ OLAMAZ.
  • YÖRE MİMARİSİNE UYGUN OLARAK TOPLAM İNŞAAT ALANI 150 M²’Yİ GEÇMEYEN 2 KATLI (HMAKS=6.50 M) YAPI YAPILABİLİR.  GÖRÜNEN KAT YÜKSEKLİĞİ 10.50’Yİ GEÇEMEZ.

10.  TEKNİK ALTYAPI ALANLARI

10.1.        ULAŞIM VE OTOPARKLAR

10.1.1.                    KARAYOLU KENARINDA YAPILACAK TESİSLER

 1. KARAYOLU TRAFİK KANUNU” VE “KARAYOLLARI KENARINDA YAPILACAK TESİSLER HAKKINDA YÖNETMELİK” VE BU KONUDAKİ YAPILANMAYA İLİŞKİN DİĞER MEVZUAT HÜKÜMLERİ GEÇERLİDİR.

10.1.2.                    OTOPARK ALANLARI

 1. OTOPARK UYGULAMALARINDA, İLGİLİ YÖNETMELİKLER KAPSAMINDA TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OTOPARK YÖNETMELİĞİ ONAYLANINCAYA KADAR RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN SON TARİHLİ  “OTOPARK YÖNETMELİĞİ” GEÇERLİDİR.KENTİN OTOPARK İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE KAMUYA TERK EDİLMİŞ TESCİL DIŞI ALANLARIN (PARK, YEŞİL ALAN, YOL VE MEYDAN DÜZENLEMESİ VB.) ZEMİN ALTLARINDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİN KARARI İLE OTOPARK KULLANIMLARI YER ALABİLİR.
  1. KENTİN OTOPARK İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE KAMUYA TERK EDİLMİŞ TESCİL DIŞI ALANLARIN (PARK, YEŞİL ALAN, YOL VE MEYDAN DÜZENLEMESİ VB.) ZEMİN ALTLARINDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİN KARARI İLE OTOPARK KULLANIMLARI YER ALABİLİR.
  1. KATLI OTOPARK YAPILARI YOL CEPHESİNE BAKAN KISIMLARINDA TOPLAM İNŞAAT ALANININ %40’İNİ AŞMAMAK KOŞULU İLE TİCARİ KULLANIMLAR YER ALABİLİR.
  1. PARK, YEŞİL ALAN, YOL VE MEYDAN DÜZENLEMESİ YAPILAN ALANLARIN ZEMİN ALTI, PLANDA BELİRTİLMEK KOŞULU İLE OTOPARK OLARAK DÜZENLENEBİLİR.

10.2.     ENERJİ ÜRETİM, DAĞITIM VE DEPOLAMA ALANLARI

 1. İMAR PLANINDA TRAFO İSABET EDEN KONUT ADALARINDA İLGİLİ KURUM GÖRÜŞÜ ALINMADAN UYGULAMA YAPILAMAZ. PLAN ALANININ TAMAMINDA BELİRTİLEN TRAFO ALANLARI VE ÖNGÖRÜLECEK TRAFO ALANLARI İÇİN DE BELEDİYENİN BELİRLEDİĞİ ESASLARA GÖRE UYGULAMA YAPILIR.
  1. İHTİYAÇ DUYULMASI HALİNDE REGLAJ İSTASYONU, TRAFO, SU DEPOSU VB. TEKNİK ALTYAPI KULLANIMLARI YATIRIMCI KURUMUN GÖRÜŞÜ ALINMAK KAYDIYLA YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ YOLLARA 5 METRE, YAPI VE BİNALARA 15 METREDEN AZ OLMAMAK KOŞULUYLA PARK, REKREASYON VB. GİBİ AÇIK VE YEŞİL ALANLAR VE KONUT ADALARI İÇERİSİNDE YAPILABİLİR.
  1. YAPI ADALARI İÇERİSİNDE YAPILAN BU TÜR TEKNİK ALTYAPI ALANLARI İNŞAAT EMSALİNİ ETKİLEMEYECEKTİR. ÇEVRE GÜVENLİĞİ İLGİLİ KURUM TARAFINDAN SAĞLANACAK, DIŞ CEPHESİ GÖRSEL AÇIDAN ESTETİK OLMAK ÜZERE DUVAR VE TEL ÇİT İLE ÇEVRİLECEK YA DA YER ALTINA ALINACAKTIR.
Bu içeriği paylaşabilirsiniz

Yorum Yapmak İster Misiniz?


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/bduzubeltr/domains/besikduzu.bel.tr/public_html/wp-content/themes/belediye/comments.php on line 60

Beşikdüzü
 • T.C Cumhurbaşkanlığı
 • T.C Başbakanlık
 • Bimer | Başbakanlık İletişim
 • Trabzon Valiliği
 • Trabzon Belediyesi
 • Beşikdüzü Kaymakamlığı
Facebook Twitter Google + Youtube Vimeo Pinterest