Beşikdüzü Belediyesi İletişim Bilgileri
Facebook Twitter Google + Youtube Vimeo Pinterest

BEŞİKDÜZÜ

Beşikdüzü

İLÇE ADININ KAYNAĞI – TARİHÇESİ VE ULAŞIM

Trabzon’un batı yakasının sınırıdır Beşikdüzü. Doğusunda Vakfıkebir İlçesi, Batısında Giresun’un Eynesil ilçesi, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Şalpazarı ilçesi ve kısmen Tonya İlçesinin İskenderli Beldesi ile çevrili,denizden yüksekliği 10 metre olan şirin bir yerleşim merkezidir.

Beşikdüzü’nün eski adları Yavabolu-Yobol (Nefs-i Şarlı) Şarlı-Akhisar ve Beşikdüzü olarak günümüze gelmiştir. Beşikdüzü sırasıyla Tirebolu, 1486 yılında Akçaabat, 1894 yılında Görele’ye bağlanmış daha sonra uzunca süre Trabzon Valiliğine bağlı müstakil nahiye olarak kalmış. Beşikdüzü, 1834 yılında müstakil nahiye olmuş, 1916 yılında Vakfıkebir kazasına bağlanmıştır. Beşikdüzü ilçesi 1987 yılında ilçe statüsünü kavuşmuştur. Beşikdüzü’nün toplam nüfusu 2017 yılı verilerine göre 21.041’dir. Mahalle sayısı ise 34’tür.

Doğu Karadeniz sahil yerleşim alanı olarak Beşikdüzü ilçesi Yoroz Burnu’na 17 km,  Eynesil ilçesine 8 km, Tonya ilçesine 21 km, Şalpazarı ilçesine 17 km, Trabzon il merkezine 45 km. mesafededir.

 

COĞRAFİ YAPI

Beşikdüzü ilçesi Trabzon’un 45 km. batısındadır. Doğusunda Vakfıkebir, batısında Eynesil, güneyinde Şalpazarı ve Tonya ilçelerimizle kuzeyine boydan boya Karadeniz bulunmaktadır. Denize sıfır kodlu olan ilçenin 121 km 2 yerleşim alanı vardır. İlçemizin 34 mahallesi vardır. İlçe merkezi düz olup deniz seviyesi yüksekliğindedir. İç kesimleri oldukça engebeli ve meyilli bir araziye sahiptir. İlçenin yüzölçümü 121 km2’dir.

Tipik Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü ilçede, yazları serin, kışları ılıktır. Her mevsimde yağış görülür. En sıcak ay ortalaması 22 derece, en soğuk ay ortalaması 6 derecedir. Nem oranı % 60 – % 70 civarındadır. Önemli akarsuları Ağasar Deresi ve Kurbağlıdere’dir. Önemli yükseltileri ise Beşikdağ, İzmis, Kabalak ve  Yumru Tepeleri’dir.

Çevre ilçelerinin de yaralandığı Beşikdüzü Limanı doğal bir liman niteliğindedir.

 

 

GEZİP GÖRÜLEBİLECEK YERLER / TURİZM

Beşikdağ Kapılı Kaya Mağarası, Şahmelik Kalesi ve Adacık kale kalıntıları, Yumru Dağ’ı, Kilise Kıran’ı kalıntıları, Ceneviz kalıntıları ve yerleşim alanları olarak görülmektedir. İlçedeki tarihi eserler, medreseler, camiiler, kabristanlıklar ilgilileri tarafından her mevsim ziyaret edilebilmektedir.

Beşikdüzü sahilinde Karadeniz Bölgesinin en güzel sahil parkı olan Şehit Üsteğmen Erdal Kurtoğlu Parkı, Doğu Gözaçan Kültür Parkı (Amfi Tiyatro), Çağlar Parkı ile Adacık mahallesinde Belediye Plajı sosyal tesislerinde her türlü imkan mevcuttur. Ayrıca yapımı devam eden Beşikdağ turizm ve Doğa Sporları Merkezi projesi kapsamında yapılacak olan Teleferik ilçede turizm potansiyelini artıracaktır.

 

BEŞİKDÜZÜ YAYLALARI

1- Oğuz Yaylası                Resullü, Türkeli, Çakırlı Mahallesi 450 Hane

2- Kızılağaç Yaylası          Ağaçlı, Bozlu ve Gürgenli Mahallesi 265 Hane

3- Şahmelik Yaylası         Şahmelik, Yenicami ve Kalegüney Mahallesi 300 H.

4- Şarlı Yaylası                  Şarlı, Beşikdağı, Vardallı, Takazlı Mahallesi 200 H.

5- Kefli Yaylası                  Zemberek, Hünerli, Vardallı Mahallesi 70 Hane

6- Sis Yaylası                     Aksaklı, Çeşmeönü, Anbarlı Mahallesi 400 Hane

7- Küçükköy Yaylası        Dağlıca, Yeşilköy Mahallesi 30 Hane

8- Erikbeli Yaylası            Yeşilköy Mahallesi 40 Hane

9- Baldıran Yaylası           Yeşilköy Mahallesi 15 Hane

10- Akkese Yaylası           Akkese Mahallesi 300 Hane

11- Kazmadere Yaylası   Yeşilköy Mahallesi 80 Hane

12- Mandagöz Yaylası     Çeşmeönü Mahallesi 80 Hane

13- Bayırmahalle Yay.     Bayırköy Mahallesi 100 Hane

14- Zion Yaylası                Zemberek, Hünerli 100 Hane

 

BEŞİKDÜZÜ İLÇESİNDE YEMEK KÜLTÜRÜ

Beşikdüzü ilçesinin yemek kültürü Türkiye,  Doğu Karadeniz yemek kültürü ve çeşitleri ile aynı özellikleri taşır.
Beşikdüzü yemek çeşitleri dört ana unsuru taşır: etli yemekler, sebzeli yemekler, balık türleri ve yemekleri, turşular, meyveler, unlu mamuller olarak sıralanabilir.

Etli yemekler: Etli yemek çeşitleri arasında paça, parçalı etli haşlama, yahni çeşitleri. Kıyma-etli yemeklerde köfte ve kebap çeşitleri öncülük eder. Ayrıca, pirzola, şiş kebap, döner, kavurma, işkembe çorba çeşitleri halkımızın damak tatları arasındadır.
Sebzeli yemekler: Beşikdüzü ilçesinde yaşayan insanlar özellikle köylerde sebzeli yemek çeşitlerini tercih ederler. Karalâhana çorbası, sarması ve çeşitleri, pazı, pırasa, ısırgan otu, fasulye, kabak, patates sebzeleri ile pişirilen çeşitli yemekler tercih edilir. Üzüm saması, mısır unlu kuymak-kaygana taş pileki-kuzina ekmeği, bazlama, hamsili ekmek ve pilav, kabaklı sebzeli ekmek, pasta eşitleri ile yapılır.
Beşikdüzü yemek çeşitlerinde unlu mamuller çok önemli yer tutar. Başlıca kuymak, kaygana, mısır ekmeği çeşitleri, hamsili ekmek, otlu ekmek, buğday-somun ekmeği, helle, yağlaş, üzüm saması, baklagiller ve tahıl yemekleri.  Kesme makarna(erişte) unlu çorba çeşitlerini sayabiliriz.
Deniz ürünlerimiz: Beşikdüzü’nün bir deniz şehri olması, özel balık çiftliklerinin bulunması, balıkçılık yapan motor ve gırgır ve limana sahip olması sayesinde Beşikdüzü’nde her mevsim bol balık çeşitleri bulunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Beşikdüzü
  • T.C Cumhurbaşkanlığı
  • T.C Başbakanlık
  • Bimer | Başbakanlık İletişim
  • Trabzon Valiliği
  • Trabzon Belediyesi
  • Beşikdüzü Kaymakamlığı
Facebook Twitter Google + Youtube Vimeo Pinterest